„Jde o jeden z největších investičních projektů Zlínského kraje v sociální oblasti. Uvědomujeme si, že populace stárne a poptávka po péči o seniory bude růst, proto na to reagujeme a připravujeme se už teď,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Další zařízení pro seniory by se mělo postavit v obci Hovězí na Valašsku, kde kraj už vykoupil potřebné pozemky.

Nový domov pro seniory v Liptále bude složen z několika objektů

Hlavním bude pětipodlažní novostavba, ve které se bude v prvních čtyřech podlažích nacházet 40 jednolůžkových a devět dvoulůžkových pokojů. Jejich velikost bude odpovídat pokojům pro těžce pohybově postižené, to znamená, že minimální podlahová plocha pro jednolůžkové pokoje bude 12 metrů čtverečních, pro dvoulůžkové pak 20 metrů čtverečních.

Koupelny budou uzpůsobeny k provádění hygieny na sprchovacím lehátku nebo křesle. Kromě provozních prostor budou v nové budově také místnosti pro fyzioterapii, ergoterapii, muzikoterapii, reminiscenční terapie, centrální koupelna, společenský sál nebo centrální jídelna.

Projekt je navržený jako pasivní, energeticky nenáročná stavba. Například vytápění a ohřev vody zajistí tepelné čerpadlo.

Domov bude provozovat příspěvková organizace kraje Sociální služby Vsetín. Prvními obyvateli domova budou klienti z domova v Karolince.

„Naším cílem je vybudovat domov komunitního typu s příjemným, rodinným prostředím. Už při projektování jsme chtěli, aby šlo o moderní, špičkově vybavené zařízení, které nabídne maximální komfort a rozsah služeb klientům i zaměstnancům,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana pro oblast sociálních věcí Hana Ančincová.

Propojení s bývalým internátem

S novostavbou bude krčkem propojen bývalý chlapecký internát, který projde celkovou rekonstrukcí. V objektu budou umístěny skladové prostory, umývárny a šatny pro personál či provoz kuchyně včetně jídelny pro zaměstnance. Domov navržený jako pasivní, energeticky nenáročná stavba. Například vytápění a ohřev vody zajistí tepelné čerpadlo.

Celý objekt bude zcela bezbariérový, bude tedy vhodný také pro zcela imobilní klienty. K domovu bude náležet 24 parkovacích stání včetně 2 míst pro osoby s postižením.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rok od zavření pošt ve Vsetíně. Jak si lidé zvykli a co je na jejich místě?

Rok od zavření pošt ve Vsetíně. Jak si lidé zvykli a co je na jejich místě? | Video: Iva Nedavašková