Tato databáze zahrnuje opuštěné objekty nebo pozemky, na které Evropská unie prostřednictvím krajů nabízí ve třinácti speciálních dotačních programech miliardy korun.

Právě o tento druh dotace na zpracování studie využitelnosti zámku požádali zastupitelé Liptálu před pár dny Krajský úřad ve Zlíně. Liptál si totiž podle slov starosty Miroslava Vaculíka investici z obecního rozpočtu dovolit nemůže.

„Zámek od osmdesátých let chátrá. Díky studii aspoň budeme mít snad do konce roku jasno, na koho se dále obrátit a jakým směrem se ubrat,“ říká s nadějí v hlase starosta.

Samotnou rekonstrukci areálu odhaduje na pětadvacet milionů korun. Vzniknout by zde mohly reprezentativní prostory na výstavy, galerie, folklorní sdružení a třeba i obchody a služby. Zatím poslední nesmělé plány na využití zámku ztroskotaly před dvěma lety z důvodu konkurenčního projektu. Tehdy totiž vsetínské občanské sdružení Letokruhy ukončilo nákladný projekt Pomněnka z roku 2005. Záměrem bylo zrekonstruovat prostory zámku a vybudovat dům pokojného stáří pro seniory postižené demencí, takzvanou alzheimerovou nemocí.

„Diakonie dostala dotaci z evropských fondů na podobnou věc. Byli úspěšnější,“ řekla s lítostí v hlase vedoucí sdružení Helena Petroušková. Několikaleté úsilí tak přišlo nazmar.

Nedůstojný vzhled objektu netěší ani tamní obyvatele. „Určitě bych byl rád, kdyby se s tím něco udělalo. Byla tam klubovna, kdysi i prodejna obuvy nebo firma na polepování sklenic. Je to škoda. Obec před pár lety získala sto tisíc, ale to je velmi málo,“ myslí si jeden z místních Josef Řehánek.