„Od Krajského úřadu Zlínského kraje čekám přívětivost a výkon. Mezi priority koalice patří nemocnice. Chceme, aby nebyly zadlužené a obrátily se v opačné hospodaření. Také se hodláme podívat na to, jak jsou rozpracované projekty, které ani nejsou krajské. Jedná se například o D47 a D55," nastínil včera Jiří Čunek.

Koaliční smlouva také určuje rozdělení jednotlivých resortů v devítičlenné Radě Zlínského kraje. Za zdravotnictví, vnější vztahy a investice kraje bude zodpovědný přímo hejtman Jiří Čunek.

Statutárním náměstkem hejtmana bude Jiří Sukop (ANO 2011), kterému zároveň připadne resort financí, rozpočtu a majetku kraje. Dopravu do svých kompetencí přebírá Pavel Botek z KDU-ČSL, který zároveň obsadí post 2. náměstka hejtmana.

Lídryně hnutí ANO Margita Balaštíková bude z pozice radní zodpovědná za životní prostředí. Miroslav Kašný (KDU-ČSL) za kulturu, památkovou péči, církve, mládež a sport. Jeho stranická kolegyně Michaela Blažková obsadí post radní zodpovědné za sociální věci a neziskový sektor.

Školství a tělovýchovu bude mít z pozice krajského radního na starosti Petr Gazdík, který ještě dříve uváděl, že do rady nezasedne. Jediný radní za ODS Jan Pijáček bude řídit dotační programy, rozvoj venkova a cestovní ruch.

„Utvoření koalice samozřejmě bylo i nebylo jednoduché. Mým úkolem bylo, aby jednání nebylo vydíráním z naší strany vůči jednotlivým menším partnerům. Tím, že jsme se vzdali v zásadě dobrovolně většiny v radě a síla jednotlivých mandátů a postu radních je celkem vyvážená, tak si myslím, že by mohla být slušným základem pro budoucnost kraje," věří budoucí nový hejtman.

Coby hejtman zodpovědný také za zdravotnictví kraje, investice a vnější vztahy se hodlá zaměřit na krajskou nemocnici. „Pokud nemá dobrou pověst, tak to dělají především lékaři a sestry. A samozřejmě i vedení. Když nemocnice bude dobře vedena, nebude se o ní stále psát, že dluží a špatně hospodaří, tak se mínění hodně zlepší.

Lídryně hnutí ANO 2011 Margita Balaštíková, které ve volbách skončilo na druhém místě, je s koalicí spokojená.

„Za hnutí se necítíme nějak poraženi. Musíme si uvědomit, jaké kandidáty jsme porazili, jaké politické matadory jsme nechali za sebou. Jsme nováčci a je pro nás velký úspěch, že jsme v koalici," říká nová radní zodpovědná za životní prostředí a zemědělství. Ustavující schůze zastupitelstva se koná ve středu 2. listopadu.

Nové složení krajské rady.