Byla jím obec Lidečko, která se honosí titulem Vesnice roku České republiky za rok 2008. V silné konkurenci třiceti soutěžících se Valaši neztratili a nakonec získali spolu s dalšími několika obcemi Evropskou cenu obnovy vesnice za mimořádné výkony ve více oblastech rozvoje vesnice.

Pochvalu si Lidečko vysloužilo také od mezinárodní hodnotící komise, která obec navštívila v první polovině června. „Lidečko pracuje již mnoho let s velkou energií soustředěně a úspěšně na tom, aby podporovala kulturní a sociální aktivity společného života svého vesnického obyvatelstva,“ uvedli ve svém hodnocení komisaři.

Zdůraznili také, že se lidem v obci daří propojovat přírodu a krajinu s osídlením i zemědělstvím. „Zvláště vynikající je přitom zájem obce budovat prostory, které slouží jako místa pro setkávání místních lidí,“ vyzdvihli také hodnotitelé.

S dobrou reprezentací nejen obce, ale také Zlínského kraje a České republiky vůbec, byl spokojen také starosta Lidečka Vojtěch Ryza. „Myslím, že ostudu jsme v žádném případě neudělali, naše prezentace zaujala a komisaři na pobyt u nás určitě nezapomenou,“ přikyvoval Ryza.

Podle něj se dokázal tým lidí, kteří prezentaci obce připravovali, velmi dobře vyrovnat i s letošním mottem soutěže, které znělo Nová energie pro novou silnou spolupráci. „Tím byly myšleny úsporná energetická opatření a podobné projekty, ve kterých jsme teprve na začátku,“ vysvětlil Ryza.

V Lidečku proto toto heslo pojali po svém. „Pro nás jsou zmiňovanou energií fungující organizace a zájmové složky v obci a všichni naši obyvatelé, kteří jsou schopni dělat něco nezištně pro druhé,“ zdůraznil starosta. Tímto směrem se také představení obce a života v ní ubíralo. „Máme totiž být na co hrdí a důkazem je i ocenění, kterého se nám dostalo,“ dodal Ryza s tím, že je velmi prestižní a má svou velkou cenu, kterou docení především další generace.

Na konci září vyrazí z Lidečka plný autobus zástupců obce na slavnostní vyhlášení výsledků soutěže do italského Sand in Taufers, vítězné obce minulého evropského kola soutěže. „Bude nás reprezentovat zastupitelstvo obce, zástupci jednotlivých složek a organizací působících a také dechová hudba Lidečanka,“ vyjmenoval Ryza.

Slavnostní vyhlášení bude zároveň další možností před třemi tisíci hosty slavnostního aktu opět prezentovat Lidečko, Zlínský kraj i Českou republiku.