Do stavby nákladného společenského centra se formou brigád zapojují i obyvatelé obce

Se stavbou nového centra společenského života, které se skládá ze dvou částí, začali v Lidečku v červenci tohoto roku. „U hlavní budovy je hotový sál, nyní pracujeme v prvním patře. Připravuje se železobetonová deska, přibudou zdící práce. Chceme také, aby byla do zimy pod střechou,“ přiblížil současnou situaci starosta Lidečka Vojtěch Ryza. S tím, že stavebníci už pracují také na druhé části budovy, kde bude jeviště a zázemí pro účinkující.

Původní kulturní dům v Lidečku patří mezi nejstarší v okrese Vsetín a nebyl v majetku Obce. Nevyhovoval už však dnešním požadavkům. Také proto obec přistoupila ke stavbě nové budovy. Celkové náklady dosáhnou čtyřiačtyřiceti milionů korun. „Dvacet osm milionů jsme získali jako dotaci z evropských prostředků z Regionálního operačního programu,“ prozradil Ryza.

Ani zbylou částku, šestnáct milionů, ale nezaplatí obec celou. „Podaří se nám asi tři miliony korun ušetřit, protože část prací provádíme svépomocí a formou brigád. Velké poděkování proto patří všem občanům, kteří bezplatně pomáhají centrum budovat,“ osvětlil starosta.

Stavbu nového společenského domu schvalují také sami obyvatelé valašské obce. „V Lidečku zatím žiji jen krátce, můj názor je ale ten, že kultury není nikdy dost a stávající lidový dům je ve špatném stavu,“ mínil například Daniel Káčer. „Pokud vím, v obci funguje již několik let také divadelní kroužek, který si nové prostory taky zaslouží,“ dodal Káčer.