„Je tady řada nedostatků, které se musí dořešit. Bolí nás hlavně chodníky,“ uvedl například Milan Bordovský. Hned několik lidí žádalo znovuzprovoznění kina. To už skutečně delší dobu nezažilo klasickou filmovou projekci.

 

Starosta Horní Bečvy Oldřich Ondryáš o problémech ví a rozhodně před nimi nestrká hlavu do písku. „Chodníků máme opravdu velmi mnoho, téměř pět kilometrů. Podařilo se nám sice udělat kus dobré práce v horní části obce, stále ale zbývá opravit také dolní část. Kdy k tomu dojde, ale zatím nemohu říci. Z vlastních prostředků nejsme schopni všechno opravit najednou, musíme se postarat, aby k nám přišly peníze z Evropské unie a ministerstva pro místní rozvoj,“ vysvětlil Ondryáš. Také s obnovením filmových projekcí to není podle starosty vůbec jednoduché.

 

Kino v Horní Bečvě bylo jedním z prvních v okrese, které mělo vedle Vsetína, Valašského Meziříčí či Rožnova pod Radhoštěm širokoúhlé plátno. Už dlouho se v něm však nepromítá. Obyvatelům obce se však tento stav příliš nezamlouvá. „Určitě by se mělo kino znovu zprovoznit,“ míní Jana Oleksowiczová. Kultura v obci by mohla být kvalitnější také podle školníka zdejší základní školy. „Kulturní život by mohl být lepší. Kino tu například je, ale využívají ho jenom děcka, když mají nacvičené nějaké divadlo. Dřív občas nějaká kapela přijela, teď nic takového není,“ postěžoval si Radek Španihel.

Problém provozu kin řeší také další obce regionu. V Hovězí ale například promítat nepřestali. „Kino má tady dlouholetou tradici,“vysvětlil starosta Antonín Koňařík. Provoz stojí podle jeho slov obecní kasu zhruba sto dvacet tisíc ročně, na vstupném se vybere pouze kolem padesáti tisíc. „Kino je sice velice ztrátové, ale chceme je zachovat i do budoucna, byť se promítá pouze jednou týdně v neděli,“ uvedl starosta.

 

Dočkají se lidé z Horní Bečvy znovu filmových představení? I tom budeme společně diskutovat na Dni s Deníkem, který se uskuteční v centru obce od čtrnácti hodin. Připraveny jsou soutěže i kulturní vystoupení, o která se postarají děti z místní základní školy.