„Vidělo jej několik lidí nezávisle na sobě. Naposled spatřen ve středu,“ potvrdil informaci starosta obce Březnice Josef Hutěčka.

Proto vyzval občany, aby zvážili vstup do lesů okolo obce a pokud jeho návštěvu přesto neodloží, aby byli ostražití.

„Informaci vám nepotvrdím, ani nevyvrátím. V minulosti se však medvěd v našem okolí pohyboval,“ uvedl předseda Mysliveckého sdružení MS Křiby Bohuslavice Březnice Martin Chovanec.

Podle starosty Březnice se však lidé, kteří medvěda viděli, rozcházeli v tom, jestli se jednalo o dospělého jedince nebo mládě.

„To lze těžko říct, když uvidíte kousek od sebe medvěda, tak jste asi v šoku a přemýšlíte nad něčím jiným, než jestli se jednalo o mládě nebo dospělého medvěda,“ usoudil Josef Hutěčka.

Podle informací, které se dozvěděl, se prý medvěd bál a utíkal.

„Neměl o ně zájem. Dokonce nemáme ani hlášeny škody, které by napáchal. Viděli jej u ohrady s ovcemi, pak na trnkách. Tam asi nějakou škodu způsobil, myslím ale, že už je ale pryč,“ doplnil starosta Březnice.

Lidé se nebojí: Je plachý

Lidé v Březnici a v Bohuslavicích se médi, který korsuje okolo jejich obcí, nebojí.

„Starosta nás vyzval rozhlasem abychom byli ostražití, ale my se nějak medvěda neobáváme, je plachý, určitě by utekl,“ myslí si například členové rodiny Krkoškovy z Březnice.„Já jsem ho neviděl, stopy tam prý byly,“ míní zase další Březovjan.

Stejně jsou na tom i obyvatelé sousedních Bohuslavic, což je vidět i stojícími vozidly v nedalekém lese, kde začala houbařská sezóna.

„Medvěd tady byl před dvěma lety, chodí sem na trnky a jablka, pak zase půjde dál. Nemyslím si, že by jsme se měli bát, je plachý, určitě by utekl,“ vysvětlil Miroslav Varmuža z Bohuslavic.

Před lety měl nemilou zkušenost s medvědem i bývalý dlouholetý předseda zlínského Okresního mysliveckého spolku Zdeněk Hluštík.

„Jednou jsme na slovesko-moravském pomezí společně s hajným který mě doprovázel, narazili ve tmě na lesní cestě na dospělou samici medvěda. Nebylo to vůbec příjemné, řekl bych, že šlo o vážnou situaci,“ zavzpomínal Zdeněk Hluštík.

Neutíkat, neobracet se zády

Podle něj by při setkání s medvědem měli lidé zachovat chladnou hlavu a dodržet tři základní pravidla.

„Neutíkat, nedívat se mu do očí a neobracet se k němu zády. Medvěd na krátkou vzdálenost dokáže vyvinout rychlost jako dostihový kůň, umí i vylézt na strom,“ zmínil Zdeněk Hluštík.

Podle něj je březnický medvěd na 99 procent ještě „mladý trouba“, který si hledá teritorium.

„Pohybuje se v neproniknutelných houštinách, kde padají trnky a tohle mu vyhovuje,“ uvedl dlouholetý myslivec.