Mazáčovi jsou touto skutečností mile překvapeni. „Takovou ochotou pomoci nám jsme si nedovedli ani představit. Moc všem děkujeme," vyjádřila se ve středu dopoledne Pavlína Mazáčová.

Podle ní ji a jejího manžela Petra jednání Ozničanů, ale také dalších do té doby naprosto neznámých lidí, vrátilo do života.

„Jsme zpátky ve hře. Moc nás všichni podpořili a podporují," těší se z pomoci Petr Mazáč.

Manželé se díky lidem pokusí postavit v Oznici nový dům.

„Nerada bych předjímala. Zatím neznáme ani příčiny, proč k požáru došlo. Ale přístup lidí k nám nás postavil na nohy, napřímil nás. Oznice je naše dědina. Zůstaneme v ní," říká s vděčností v hlase Pavlína Mazáčová.

Oznicí se bezprostředně po požáru rozlila do té doby nepoznaná vlna solidarity. Pomoc nabízel, kdo mohl.

„Událost se dotkla celé dědiny," poznamenal například obyvatel vesnice Zdeněk Tvrdý.

Snaha lidí pomoci je tak silná, že radnice se rozhodla požádat o povolení uspořádat veřejnou sbírku.

„Už jsme nebyli schopni to zvládat. Od čtvrtku mohou zájemci přispívat do veřejné sbírky. Příspěvky lze posílat na zvláštní bankovní účet vedený u České spořitelny," uvedl starosta Oznice Martin Gerža. Číslo účtu je 3927793329/0800.

Nejde ale o jedinou formu pomoci ze strany vesnice. „Jakmile to počasí dovolí, pomůžeme pod dohledem našich hasičů s odklízením spáleniště. Brigádníci se nám hlásí už nyní. Radnice zajistí a poskytne potřebnou techniku," vyjádřil se oznický starosta Martin Gerža.

Zvláštní bankovní účet na sbírku pro rodinu Mazáčových je vedený u České spořitelny pod číslem 3927793329/0800. Sbírka je organizována od 19. 2. do 31. 7. 2015.

Související Požár v Oznici zlikvidoval novostavbu rodinného domu