„Kdo nemá auto, nikam se nedostane. Dříve trvalo omezení dopravy jen měsíc, letos už jsou to celé letní prázdniny,“ rozčílila se obyvatelka Dinotice, která si nepřála uvést své jméno. Podle ní je situace komplikovaná hlavně pro starší lidi, kteří se potřebují dostat například k lékaři.

S podobnými problémy se nepotýkají pouze lidé z Dinotice. Autobusy přes prázdniny nejezdí ani v Černém v Huslenkách. „Život místních lidí to určitě ztěžuje. Někteří musí kvůli práci chodit každé ráno dva kilometry na zastávku Pod Černým, kudy autobusy jezdí. Na druhou stranu ale chápu, že by ČSAD na provozování linek i přes prázdniny prodělala,“ řekla Anežka Mokrá z Černého.

V době dovolených dochází k omezení spojů na čtyři týdny, na některých místech autobusy nejezdí dva měsíce.

Méně autobusů jezdí na mnoha linkách. Rozdíl je v počtu omezených spojů. „Tyto autobusy jsou v jízdních řádech vyznačeny číselnými značkami,“ uvedla vedoucí střediska osobní dopravy ČSAD Vsetín Alena Navrátilová. Na Vsetínsku je podle Navrátilové obcí či částí vesnic s výraznějším omezením hned několik. „Jedná se například o Lušovou v Novém Hrozenkově nebo Uherskou v Huslenkách. Mimo to jezdí méně autobusů v Kateřinicích, Mikulůvce a Růžďce,“ dodala Navrátilová.

Podle ředitele osobní dopravy provozovny ČSAD ve Vsetíně Oldřicha Holubáře je zájem o dopravu každým rokem o něco menší.

„Klesají nám tržby, a tak je zavedení úsporných opatření pochopitelné,“ uvedl Holubář.

„V létě je doprava spíše individuální. Nahodile jezdí jen pár cestujících,“ upřesnil nevýhodu letních spojů Holubář.

Iveta Barabášová