Ochranu před velkou vodou poskytne pěti desítkám rodinných domů. Informovala o tom mluvčí města Vendula Králová.

Podle vedení meziříčské radnice se tak nyní obavy lidí bydlících v místní části Juřinka z četných srážek a zvyšování hladiny řeky Bečvy stanou minulostí.

Samotná výstavba hráze začala letos v dubnu. Jejím investorem se stal státní podnik Povodí Moravy.

„Finanční částku ve výši deseti milionů korun bez daně, která pokryla stavební náklady, poskytlo ministerstvo zemědělství,“ upřesnil David Fína, ředitel závodu Horní Morava na Povodí Moravy.

Dvěma miliony korun se na budování hráze podílelo také město. Vedoucí správního oddělení meziříčské radnice Jaroslav Straka sdělil, že pracovníci města zajistili projektovou dokumentaci, výkup pozemků a připravili území. Další kroky již náležely investorovi.

Zemní sypaná hráz nacházející se pod mostem přes řeku Bečvu je dlouhá 920 metrů. „Její výška je proměnlivá v závislosti na terénu. V nejvyšším místě dosahuje tři a půl metru,“ popsal David Fína.

Pod valem vedou přípojky plynu, vodovodu a kanalizace. „Hráz ochrání zastavěnou lokalitu místní části Juřinka před stoletou vodou. Je výškově dimenzována na hladinu takzvaného stoletého průtoku včetně bezpečnostního převýšení,“ ubezpečil Fína s tím, že stoletá voda, která v Juřince odpovídá průtoku osmi set dvaceti kubíků vody za vteřinu, by ji neměla v žádném případě přelít.

Hráz nyní vlastní Povodí Moravy, po pěti letech ji ale daruje městu Valašské Meziříčí.

„Lidé bydlící v této lokalitě, která čítá asi padesát domů, byli během povodní téměř vždy zaplaveni. Jsme proto rádi, že jim konečně můžeme nabídnout bezpečné bydlení,“ reagoval spokojeně starosta města Jiří Částečka.

Projekt Juřinka II navázal na výstavbu první etapy zdejší protipovodňové hráze v letech 2003 až 2005. Stavba si tehdy vyžádala více než 3 miliony korun. „Z velké části se na této akci podílel stát, který poskytl dva a půl milionu korun,“ připomněl starosta.

Na novou hráz se již delší dobu těšili také místní obyvatelé. „Jsme rádi. Při povodni před čtrnácti lety jsme v domě měli téměř dva metry vody. Loni k nám voda sice nedosáhla, ale pořád se jí bojíme. S hrází se nemusíme strachovat, kdykoli vydatně zaprší,“ uvedla již před časem Ludmila Burdová.

Její manžel Jarmil si stále pamatuje, jak valící se proud vody poničil plot jejich zahrady a v zemi vyhloubil spoustu děr. Dokončením druhé etapy hráze Juřinka ještě ochrana proti povodním ve Valašském Meziříčí a jeho okolí nekončí. Pracovníci radnice v současné době řeší možnosti vybudování poldru na toku Loučka v Policích.

„Potok dále protéká Brankami a místní částí Poličná,“ vysvětlil důvod plánovaného vybudování vodního díla vedoucí odboru komunálních služeb Václav Chajdrna.

„Koryto je z větší části stavebně neupravené, meandrující a málo kapacitní. Cílem vybudování poldru je snížení kulminace povodňových stavů v oblasti pod poldrem,“ dodal Chajdrna.