Většina oslovených svatebních salonů ve Zlínském kraji však tvrdí, že lidé už pověrám nevěří. Květen je skutečně měsíc lásky. Neplatí to ale doslova a všude. Například v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku neměli v uplynulém měsíci jedinou svatbu.

„Teď na víkend jich naopak chystám pět. Začíná nejnabitější období, které trvá od června do září,“ uvedla majitelka rožnovského salonu Eva Raková.

Zato zamilované páry v Uherském Hradišti se na nějaké pověry vůbec neohlížejí. Podle majitelky zdejšího svatebního salonu Elegance Gabriely Hanáčkové mívají v máji naopak napilno a připravují desítky sňatků. „Dřív to tak bývalo, že se lidé nechtěli v květnu brát. Poslední dva až tři roky to je úplně naopak,“ potvrdila Hanáčková. Dodala, že až do září mají v salonu plné ruce práce.

Totožná je situace i mezi salony ve Vsetíně. I tam se totiž budoucí novomanželé nerozhodují o svém dni na základě pověr. „Dnešní mladí lidé jsou jiní, než to bývávalo. Neřeší, jaký je měsíc a už vůbec ne jestli je květen. Berou se prostě od jara do podzimu,“ podotkla pracovnice vsetínského svatebního studia Venuše Anna Čablíková.

Větší počet svatebních obřadů zaznamenal i městský úřad v Kroměříži. Zatímco dříve jich bývalo tak osm nebo devět, nyní je květen měsícem srovnatelným s červnem a červencem.

Svatbu v květnu měla například i jednatřicetiletá Tereza Lhotská z Kroměříže. „Kdo by se chtěl vdávat v zimě v minusu? Na jaře je vše hezky rozkvetlé,“ pousmála se.

Z žen, které poklekly před oltářem v máji, zdaleka nebude jediná. I zlínská svatební studia mají už od minulého měsíce co dělat. Podle majitele zlínského svatebního studia Dany Svozílkové Petra Svozílka platilo toto pořekadlo spíše v dřívějších dobách. „Lidé se tím už neřídí. Co já vím, tak v minulosti se děti z květnových svateb rodily v zimě a zesláblé matky kvůli tomu často umíraly,“ vysvětloval.

K jeho názoru se přiklání i Alena Prudká z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. „Je to možné, že tomu tak skutečně bylo. Naopak v zimě a nejvíce v únoru během masopustu se uzavíraly sňatky. Dobré období bylo i po žních, kdy byl dostatek potravin a zásob,“ sdělila. Podle ní pochází tento zvyk až od starých Římanů, kteří považovali květen za nešťastné období. „Proč si to mysleli, se už dnes jen tak nedozvíme,“ uzavřela Prudká.

Všeobecný trend jsou svatby v letních měsících. Potvrzuje to i statistika. „Jen v loňském roce, kdy bylo na Magistrátu města Zlína uzavřeno celkem 341 manželství a více než polovina, konkrétně 158, ve třetím čtvrtletí,“ uvedla už dříve mluvčí města Marie Masaříková. Podle ní si nejméně svatebčanů pro vstup do manželství naopak vybralo první tři měsíce loňského roku. Sezdáno jich bylo pouze dvacet sedm.

Veronika Vágnerová