Na Bečevné ve Vsetíně zastavili záměr výstavby také kvůli chráněnému vstavači.

Postavili se proti prodeji zhruba 2,3 hektaru pozemků ve svahu nad panelovými domy na kopci Bečevná, na které si dělal zálusk soukromý investor. Mělo zde vzniknout několik rodinných domů a okružní příjezdová cesta. Dlužno dodat, že v územním plánu města se s výstavbou na těchto pozemcích počítá.

Záměr zastupitelé projednávali už podruhé a nakonec jej neschválili. „Jedná se o pozemek v bezprostřední blízkosti našeho domu. Uskutečnění projektu by výrazně ovlivnilo současnou situaci v místě," vystoupil proti záměru jménem obyvatel lokality Adam Čech.

Připomněl, že součástí existujícího plánu na regeneraci sídliště Rokytnice je také vybudování nových parkovacích míst na projednávaném pozemku. Už dnes místní jen stěží zaparkují a auta odstavují i tak, že mohou bránit průjezdu hasičů či sanitky. „Pokud by se dnes navrhovaný prodej uskutečnil, zamezilo by to zvažovanému rozšíření stávajícího a už dnes nedostačujícího parkoviště," namítl Čech. Dodal, že prodej pozemku je i v rozporu se strategickým plánem, který před časem město schválilo.

Vstavač mužský tentokrát rozhodl

Podle Adama Čecha se navíc na místě, kde by se mělo stavět, nachází chráněné druhy rostlin. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny zde potvrdili celkem třicet pět kvetoucích rostlin a odhadem přes sto růžic vstavače mužského znamenaného.

„To je silně ohrožený druh a každé město by mělo být hrdé na to, že má takové vstavačové louky," zdůraznil Adam Čech.

S apelem nezveřejňovat záměr prodat pozemky se na zastupitele obrátil také další z místních Michal Tkadlec. Také on připomněl tristní situaci s parkováním. „Je tam osmnáct parkovacích míst pro sedmdesát čtyři bytových jednotek a více než sto dvacet lidí. Byl bych nerad, aby to dopadlo jako na Sychrově," připomněl Tkadlec největší vsetínské sídliště, kde jsou problémy s parkováním také velmi výrazné.

Na stranu obyvatel Rokytnice se postavil také zastupitel Michal Berg (KOV).

„Pokud se tento záměr povolí, bude to znamenat další rozpínání města na úkor přírody, další rozšiřování a také zbytečné náklady na údržbu nové infrastruktury," řekl Berg.

Podle místostarosty Vsetína Tomáše Pifky (STAN) by plánovaná okružní cesta, jež by na pozemcích vznikla, město nijak dramaticky nezatížila. „Nám se také moc nelíbí, že by se zastavěly výhledy i lokalita, která slouží pro rekreaci a volný čas. Vytvoření oné okružní cesty nám ale přijde logické," vysvětlil Pifka. Oponoval také argumentu o výskytu chráněných druhů. Upozornil, že citovaný posudek ochránců přírody se netýká přímo prodávaných pozemků, ale pozemků, které v lokalitě soukromý investor už vlastní.

Starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL) namítl, že míst k výstavbě ve Vsetíně není moc. „Chápu vaši obranu. Využíváte umně třeba vstavač, ale ten roste tady všude, za což jsem rád. Ale myslím si, že s tímto přístupem už nebudeme stavět nikde nic," varoval starosta. Upozornil také, že právě kvůli vstavači tak bude na stejném místě jen těžko povolena stavba parkoviště, o které místní stojí.