„Od té vánoční skrumáže se distancuji. S přítelkyní neslavíme tuto tradici už několik let,“ vyprávěl osmadvacetiletý muž. V praxi to pro něj znamená, že se obejde bez cukroví, stromku a dodržování jakýchkoliv zvyků.

„Naše večeře? Těstoviny se zeleninou,“ smál se Nový. Ten si navíc místo toho, aby strávil svátky doma, naplánoval dovolenou v horské chatě na Slovensku.

Lidé, kterým kapr se salátem nebo vánoční stromek nic neříká, jsou nicméně ojedinělí. Drtivá většina totiž slavila naplno. Například holešovské ulice, a hlavně pak kostel, odpoledne začaly plnit skupiny lidí.

„Bereme děti do kostela, podívat se na betlém, vhodit minci černouškovi a taky si přinést věčné světlo,“ prozradila Markéta Tomášová. Štedrý večer se v jejich rodině slavil klasicky.

„Je to každý rok stejné. Večeře, rozbalování dárků a pohádka. V deset jdeme ještě na půlnoční,“ dodala matka dvou dětí.

Do Kroměříže se na mši přišla podívat Jana Szegedová, i když přiznává, že je nevěřící. „Běžně do kostela nechodím, ale vánoční mše pro mě mají určité kouzlo. Má to na mě očistný účinek,“ vyprávěla žena.

O Vánocích by podle ní měli lidé zapomenout na problémy, které mezi sebou mají, a alespoň na chvíli se udobřit. „Proto také stihnu asi deset návštěv známých i příbuzných,“ uzavřela Szegedová.