„Naposledy nám přivezli pět štěňat, která někdo vyhodil v lese u Poličné. Máme tak na devatenáct kotců více než dvacet pět psů. Každý den nám přitom přibývají další," prozradil pracovník valašskomeziříčského útulku Zdeněk Blažek.

Nejinak je tomu ve Vsetíně. „Všech dvaadvacet psích kotců máme plných. O něco lépe na tom letos jsou kočky. Ještě deset by se nám tu vlezlo," řekl Jiří Hájek ze vsetínského zvířecího útulku.

Plno mají také v Rožnově pod Radhoštěm. „Místo pro další psy už nemáme. Sice se množství zdejších zvířat neustále mění, ale ze dne na den nám jich přibude třeba pět. Většinou jsou to nalezenci," řekl majitel rožnovského útulku Radim Korbáš.

Pro majitele psů, kteří se chystali na dovolenou, ještě nedávno poskytovaly útulky službu hlídání psů. Kvůli náročným požadavkům tuto nabídku ale zrušily.

Ve Valašském Meziříčí ale majitele zvířat odkazují na soukromý psí hotel Pod Junákovem, který provozuje Lenka Hubová z Poličné.

„Fungujeme tady už tři roky. Místo máme až pro dvanáct psů. Zájemcům doporučujeme domluvit se dostatečně dopředu, protože na začátku sezony míváme vždy plno," vysvětlila Hubová.

Že jsou lidé schopni se psa nebo kočky zbavit tím, že je vyhodí na ulici, většina majitelů zvířat odsuzuje. „Já bych své psy do útulku nikdy nedala. Když už musím na delší dobu vyjet někam bez nich, zajistím jim hlídání u známých," svěřila se například Petra Pavlíková ze Vsetína.