Přesto se s nárůstem odložených zvířat ve Vsetíně ani Valašském Meziříčí nepotýkají. „Zatím u nás nikdo žádné zvíře nenechal, očekáváme, že se tak začne dít až po Silvestru,“ přiblížil vedoucí Útulku pro opuštěná zvířata ve Vsetíně Jakub Hába
Od Vánoc si tam lidé osvojili čtyři starší psy a tři kočky. „Těžko říct, zda to byly vánoční dárky,“ pokrčil rameny Hába.

Pochválil, že lidé o vánočních svátcích nosili do útulku zvířatům dárky. „Bylo toho opravdu hodně. Dostali jsme různé pamlsky, piškoty, granule a také hračky pro psy a kočky,“ poznamenal Hába.

Ani ve Valašském Meziříčí nebyl před Vánoci o zvířata větší zájem. „Lidé v tomto období spíše častěji chodí se zvířaty z útulku na procházky. Odběr byl standardní jako celý rok,“ zhodnotil ředitel Psího útulku ve Valašském Meziříčí Jiří Olivník.

Příčinu vidí v tom, že děti, které zvíře dostaly k Vánocům, mají v době vánočních prázdnin čas se mu věnovat. Že jsou jim zvířata na obtíž, podle něj zjišťují až později.

Na nezájem lidí o čtyřnohé kamarády si stejně jako jeho kolega ve Vsetíně nestěžuje. „Naši svěřenci dostávali od lidí nejrůznější pamlsky,“ vyjmenoval Olivník.

Největší hrozbou je podle něj pro zvířata Silvestr, kdy zvířata reagují na hluk z petard útěkem.

„Strážníci nám v tuto dobu přivádí více psů. Doposud se nám však nestalo, že by jich bylo více, než můžeme ubytovat, dodal Olivník. I zde si ztracené psy v naprosté většině do týdne vyzvednou majitelé.

Renata Hajdová