„Hotelové resorty nabízejí wellness a relax. Sníh je přidanou hodnotou," říká v rozhovoru ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.

Letošní zima zimním sportům příliš nepřeje. Co mohou v takové situaci podnikatelé v cestovním ruchu dělat? Jak návštěvníky zaujmout?

Podnikatelé v cestovním ruchu počítají s tím, že spoléhat se jen na tento typ návštěvníků by nebylo moudré. Proto v kraji za poslední roky vyrostly komplexní hotelové resorty, které po celý rok nabízejí skvělé možnosti v oblasti wellness a relax. Dobré sněhové podmínky jsou pak jakousi přidanou hodnotou. Díky tomu pak ani takový průběh zimy nemusí být z pohledu ubytovatelů fatální.

Místo lyžování tedy lákají turisty na odpočinek?

Lidé se dnes už umějí přizpůsobit. Jsou daleko více kreativní i vůči organizování svého volného času, a tak nedostatek sněhu a zimních radovánek umí rychle vyměnit za jiné aktivity. A je moc fajn vědět, že náš kraj k tomu už disponuje vybudovanou infrastrukturou.

Které z těchto aktivit jsou nejoblíbenější?

Sníh není, ale po cyklo-stezkách se jezdit dá, v terénu rovněž. Nakonec o mnohém svědčí data ze sčítačů na cyklostezce podél Baťova kanálu je tam čilý, takřka letní ruch. Už v lednu jsme s ohledem na průběh počasí začali intenzivně propagovat cykloturistiku právě na našem webu.

Chystá centrála cestovního ruchu nějaké další akce na podporu zájmu o region?

Uspořádáme na desítku speciálních studijních cest pro zahraniční cestovní kanceláře a odborná média. Celkově obsadíme na šestnáct veletrhů a výstav cestovního ruchu doma a také v zahraničí.

Ve kterých zemích?

Čekají nás významné kampaně v pěti nejdůležitějších zdrojových trzích slovenský, polský, německý, rakouský a italský. Stranou nezůstane náš web www.vychodni-morava.cz, který je dlouhodobě jedním z nejnavštěvovanějších krajských turistických portálů. Velmi aktivní jsme a budeme i na sociálních sítích.

Zaměříte se i na domácí turisty?

Vytiskneme přibližně deset materiálů a souborů map s informacemi, které jsou pro turisty a návštěvníky regionu nezbytné. Čeká nás putování po padesáti čtyřech moravských a českých městech tzv. IC Tour, kde před hlavní sezonou budeme nabízet dovolenou na východní Moravě.

A co samotní podnikatelé? Postupují v propagaci společně, nebo v rámci konkurenčního boje razí heslo „každý sám za sebe"?

Mnohé se změnilo a my jsme moc rádi, že se podnikatelé dokážou spojit například v oblasti Luhačovic a Slovácka.

A v jiných lokalitách?

Pro letošní rok jsme společně s městem Kroměříží a tamními podnikateli připravili speciální kampaň právě na podporu návštěvnosti této lokality. Tam by to bez spojení podnikatelů a všech významných aktérů v cestovním ruchu bylo nemožné.

Obecně se dá tedy říci, že spolupráce funguje?

I když to vypadá, že stav je dobrý, k ideálu to má ještě hodně daleko.

ROMAN BUČEK

Letošní zima je dost ztrátová, hodnotí provozovatel Trojáku

Troják Jakub Juračka provozuje sjezdovku na Trojáku už třináctým rokem. Letošní zima je podle něj jednou z nejhorších. Během sezony byl nucen kvůli počasí několikrát přerušit provoz. Letošní zima je pro něj stejně jako pro další provozovatele sjezdovek ztrátová.

„Tato zima je ztrátová jako celek, ale pro udržení zákazníků je potřeba ji přijmout tak, jak je," řekl Juračka.

Provoz na Trojáku by chtěl udržet minimálně do patnáctého března. Špatné počasí se však promítá ve snížené návštěvnosti, zvýšených nákladech na zasněžování a také personální nejistotě.

„Dva pracovníci, celkem klíčoví, se vrátili do svého letního zaměstnání, jelikož nebyla jistota, že se sezona rozjede," vysvětlil Jakub Juračka.

Tamní technice pak nesvědčí ani výkyvy počasí, které jsou letos na denním pořádku. „Dochází k zamrzání závěsů, strojů, ale třeba i parkoviště, které během patnácti minut dokáže pokrýt led. To jsou denní problémy, na které musíme rychle a vstřícně vůči zákazníkům reagovat," dodal provozovatel sjezdovky.

Kvůli letošní zimě se během roku do velkých rekonstrukcí a změn pouštět na Trojáku nehodlají. Výrazné novinky jim letošní zima zkrátka neumožní.

Během následujících měsíců chce Jakub Juračka společně s dalšími podnikateli z Hostýnských vrchů vytvořit kartu hosta a najít cestu ke spojení areálů Troják a blízký Tesák. Příští rok by tak lidé mohli lyžovat se slevou.

„Díky kartě hosta budou moci návštěvníci Hostýnských vrchů, ale i místní, čerpat zajímavé bonusy. Například u nás se bude lyžovat se slevou dvacet procent," dodal Juračka. (lič)

Se střídáním lepších a horších zim musí provozovatelé počítat

Stupava Teploty ve dne šplhají mocně nad bod mrazu a na svahu Lyžařského střediska Stupava v jihozápadní části Chřibů ve výši 350450 metrů nad mořem je pořád místy více než tři čtvrtě metru sněhu. Také proto se tam prohánějí lyžaři i v těchto dnech, což zřejmě ještě nějakou dobu vydrží.

Přestože jde o jednu z nejníže položených sjezdovek v republice, snaží se její provozovatelé, Bohdana a Lubomír Orlovi, aby byla k dispozici milovníkům zimních sportů co nejdelší část roku. Oproti ostatním v regionu se jim to daří mimo jiné také díky tomu, že po třinácti letech budování střediska disponují kvalitním technickým zázemím. Například tuto sezonu zahajovali 8. prosince 2013 poté, co osm vrtulových děl a pět sněžných tyčí vytvořilo v průměru 25centimetrovou vrstvu umělého sněhu už za několik dnů. Nebylo by to ale možné, pokud by děla ve Stupavě nezásobovala vodní nádrž na kopci s kapacitu 2600 kubíků.

Spotřeba vody? 2600 m3 za dva dny

Při plném výkonu totiž vychrlí zasněžovací zařízení tento objem do prostoru během osmačtyřiceti hodin. „Lidé nám s oblibou říkají stupavský ledovec, protože jako první sezonu otevíráme a jako poslední ji také uzavíráme," zmiňuje Bohdana Orlová přednosti půl kilometru dlouhé sjezdovky, na níž se loni lyžovalo až do Velikonoc.

Otázkou zůstává, jak dlouho tam sníh vydrží letos, což by však měli spíše zodpovědět meteorologové.

„Podnikám v odvětví, které je s počasím velmi úzce spjato, počítám proto s tím, že se budou střídat lepší a horší zimy. V zimní sezoně 2006/2007 byla zima také velmi teplá a u nás se lyžovalo omezeně, jen šedesát šest dní. Svou práci ale dělám rád, potkávám se se spoustou stejných nadšenců, jako jsem já," tvrdí Lubomír Orel s nakažlivým optimismem. (pb)

Razula funguje již deset let. Horší rok pro lyžaře zde nezažili

Velké Karlovice Nejhorší sezona za celou dosavadní desetiletou historii. Tak hodnotí letošní zimu také vlekaři ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích.

Areál zahrnující sjezdovky Razula, Horal a Galik letos doplácí, stejně jako většina sjezdovek v zemi, na teplé počasí a nedostatek sněhu.

„Samotné zahájení sezony ještě nebylo tolik opožděné proti minulým rokům. Sněžit začalo relativně brzy," připomněla Martina Žáčková z Resortu Valachy Velké Karlovice, pod nějž Ski areál Razula spadá.

Tržby budou rozhodně nižší

Velmi brzy ale první sníh zlikvidoval nástup teplejšího počasí.

„Dlouhou dobu tak byla v provozu jen sjezdovka Horal. Až postupně se podařilo zasněžováním připravit pro lyžaře také sjezdovku Razula," přiblížila Martina Žáčková.

Až do začátku února však hlavní sjezdovka Razula byla sjízdná jen z poloviny. Do té doby zde proto milovníci zimních sportů mohli lyžovat za mimosezonní ceny.

„To se samozřejmě promítne do ekonomiky. Tržby budou rozhodně nižší než například vloni," řekla Martina Žáčková s tím, že konkrétní čísla ještě ale nejsou známa.

Teplá zima přinesla i další komplikace. Jen těžko bylo možné například s předstihem propagovat připravované akce. Zda se opravdu uskuteční, bylo totiž kvůli častým změnám počasí možné určit jen krátce dopředu. Odkladu se tak dočkala například oslava 10 let fungování Ski areálu Razula chystaná původně na úvod ledna.

Zrušit museli pořadatelé také dva ze sedmi plánovaných dětských lyžařských závodů O pohár nejrychlejšího tygra na sjezdovce Horal. A v ohrožení je v současné době také plánovaný závod na běžkách Noční stopa Valachy. Má se jet 1. března.

„Přírodní sníh už ale zase není. Budeme tedy do poslední chvíle čekat, zda napadne. Pokud ne, lyžařský závod se změní na závod v běhu," naznačila Martina Žáčková.

Nevydařenou sezonu tak v Resortu Valachy zachraňují wellness pobyty. Alespoň v tomto směru se mírná zima neprojevila.

„Nezaznamenali jsme žádnou velkou vlnu rušení rezervací. Lidé využívají vstupů do bazénu i dětské animační programy. Pokud bychom ale měli jen lyžařský areál, byla by sezona hodně dramatická," uzavřela Martina Žáčková. (mib)