V zašovském Klubu důchodců se v sobotní dopoledne a odpoledne sešlo celkem šestnáct zručných dekoratérek, sestavu doplnil i zhruba desetiletý chlapec. V jejich rukou se pak rodily unikátní ozdoby z pórku i rajčatové košíčky.

Kurzem provázela zkušená lektorka z Integrované střední školy Marie Paprstkářová společně se svým učněm Radkem Vránou. Ti postupně všem ukazovali, co všechno se dá vyrobit z napohled obyčejného rajčete nebo salátové okurky.

„Tady na kurzu jsou všichni úplně zapálení, a to je šíleně krásné. Nezáleží na tom, jestli má někdo deset, padesát nebo sedmdesát,“ podotkla Paprstkářová.

Za dvě tříhodinové části kurzu se stihne vyřezat sedmnáct až osmnáct výrobků.

„Radek potom ještě ukáže, jak se vyřezávají nadstandardní věci. K tomu je už ale potřeba speciální nářadí, které tu nemají,“ nastínila lektorka.

Hlavní náplní kurzu byly hlavně výrobky, které se dají vyřezat obyčejným kuchyňským nožem.

„To, co vyřezáváme konkrétně na tomhle kurzu, se dá použít na ozdobu mís nebo na výrobu rajčatových košíčků, které se pak mohou naplnit salátem. Z okurků se zase dají vyřezat ozdoby na chlebíčky,“ vyjmenovala dekoratérka.

Kurz dekorativního vyřezávání se v Zašové uskutečnil poprvé. Byl o něj ale takový zájem, že několik lidí museli pořadatelé odmítnout.

„Podobné kulturní akce nepořádáme nějak pravidelně. Spíš je to otázka toho, co nás zrovna napadne,“ řekla organizátorka Marta Procházková.

Nejrůznější kurzy podle ní nejsou určené speciálně pro důchodce, i když se například dekorativní vyřezávání v prostorách Klubu důchodců konalo. „Přihlásit se může kdokoliv. Je ale pravda, že se nejvíce hlásí ženy,“ dodala Procházková.