Například někteří obyvatelé Karolinky poukázali na to, že v případě jejich města činí plánované zvýšení u bytů první kategorie necelých sedmdesát procent, u bytů druhé kategorie téměř pětaosmdesát procent.

„Pohledem do okolních měst zjistíme, že se lze s danou situací vypořádat i jinak a s ohledem na možný sociální dopad,“ nechala se slyšet například Marcela Orságová.

Jako příklad uvedla v dopisu, který zaslala do redakce Valašského deníku, města Bohumín či Havířov.

Tam podle ní v příštích dvou až třech letech poskytnou radnice nájemníkům obecních bytů slevy z nájmu s ohledem na současnou ekonomickou situaci a nezaměstnanost.

„Těžko uvěřit, že představitelé Karolinky, která bojuje s dvacetiprocentní nezaměstnaností, si nechtějí v tomto ohledu vzít z jiných měst příklad,“ uvedla Orságová.

Starosta Karolinky Tomáš Hořelica obavy obyvatel města z vysokých nájmů chápe. „Vím, že se to může zdát kruté v době, kdy je vysoká nezaměstnanost. Na druhou stranu současné nájmy nepokrývají ani částky, které přispíváme do fondů oprav obecních bytů,“ vysvětlil Hořelica.

Podle jeho slov bylo zvýšení činží nutností. „Na druhou stranu mohu slíbit, že veškeré prostředky, které takto získáme, neinvestujeme nikam jinam, než zpět do údržby a oprav nájemních bytů,“ zdůraznil starosta.

Radnice má navíc připraven plán, jak v případě akutní potřeby pomoci těm, kteří by s vyššími nájmy měli problémy. „V individuálních případech, pokud nájemník doloží, že není schopen platbu utáhnout, přistoupíme ke slevám či odložení placení nájemného,“ přislíbil Hořelica.

Podobná situace jako v Karolince je v celé řadě menších valašských obcí. Například v Lidečku nastavili výpočet nájemného pro příští rok také na maximální možnou mez.

Později se ale zastupitelé rozhodli poskytnout uživatelům obecních bytů slevy. „Týká se to pěti bytů, které jsou ve vlastnictví obce. Při stanovování ceny jsme zohlednili jejich kvalitu a ceny jsme snížili,“ vysvětlil starosta Lidečka Vojtěch Ryza.

Vyšších nákladů na bydlení vlivem deregulace nájemného se nemusí obávat nájemníci obecních bytů například v Lužné.

Cena za metr čtvereční se zde totiž nezvedne ani o korunu.

Důvod je takový, že když obec budovala nové byty v budově bývalé základní školy, dostala na každý z nich příspěvek od ministerstva pro místní rozvoj.

„Byla to částka tři sta tisíc korun na každý z dvanácti bytů. S podmínkou, že ceny nájemného v nich se nebudou zvedat,“ prozradil starosta Lužné Jiří Pechál.