„Přecházení přes cestu tu opravdu není bezpečné. Šoféři jezdí rychle a děti i dospělí mají problém přejít na druhou stranu,“ upozorňuje Kristýna Fabiánová.

A její tvrzení podporují další lidé. „Fakt se tady nedá přejít. Když vás pustí řidič z jedné strany, auto jedoucí naproti vás klidně srazí. Je zázrak dostat se na druhou stranu,“ poukazuje Jana Kafková. Šoféři jsou podle ní bezohlední. Jezdí rychle, jsou nepozorní. „Klidně stojí u cesty hlouček lidí a auta jezdí dál, žádné nezastaví,“ tvrdí obyvatelka sídliště.

Obyvatelé Rokytnice se bojí zejména o své děti. Radním proto zaslali dopis. V něm připomínají nešťastnou událost, která se na tomto přechodu odehrála letos o prázdninách. „V červenci roku 2009 tady srazilo auto holčičku. A nebylo to poprvé. Před šesti lety tu srazilo auto chlapečka. Ten, bohužel, nepřežil,“ stojí v dopise, pod nímž se podepsalo sto lidí.

Radní přání Rokytnických vyslyšeli. „U zebry necháme nainstalovat certifikovaný semafo,“ říká mluvčí města Eva Stejskalová.

Na zelenou zde ale lidé udou přecházet až za pár měsíců. „Musí se nejprve zpracovat projekt, ke kterému se pak vyjádří policie, majitel silnice a dopravní inspektorát,“ vysvětluje Stejskalová.

Podle radních je problémových úseků silnic ve městě více. Uložili proto odboru územního plánování navrhnout opatření k zajištění bezpečnosti nejen na přechodu v Rokytnici, ale i na dalších cestách, zejména první třídy.

„Chceme, aby byly všechny nebezpečné úseky důkladně zmapovány, což je základ pro jednání s majiteli silnic při instalaci bezpečnostních opatření,“ poukazuje vsetínská starostka Květoslava Othová.

Podle radních není ale v silách města ohlídat bezpečnost na všech přechodech pro chodce. Zde vidí prostor pro policisty. „Například v Lípě u Zlína si nikdo nedovolí jet rychle, protože se tam každou chvíli měří,“ tvrdí radní Jan Vychopeň.

Mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová však upozorňuje, že policisté na hlavní silnici, která protíná Rokytnici, rychlost pravidelně měří.

„Je to jeden z nejčastěji námi hlídaných úseků,“ tvrdí Brousilová.

NA OKRAJ - Obyvatelé vsetínské Rokytnice se necítí bezpečně, když mají přejít výpadovku na Zlín. Řidiči jezdí v této části města bezohledně rychle, přestože tam hlídá povolenou padesátku radar. Navíc u přechodu pro chodce šoféři nechtějí stavět. Krajnice u zebry tak mnohdy připomíná čekárnu. Několik lidí už při pokusu přejít cestu skončilo v péči zdravotníků. Dokonce tu přišel o život malý chlapec.To je špatná zpráva. A ta dobrá? Město se rozhodlo situaci řešit. U zebry nechá nainstalovat semafor. Nestane se tak hned, protože od rozhodnutí radních je k realizaci ještě dlouhá cesta. Podle radnice by ale nejpozději příští rok v létě mohli lidé v Rokytnici přecházet výpadovku na Zlín bezpečně. Na zelenou.