„Tady je to úplně jinačí. Autobus je třeba před každou jízdou připravit. Manipuluju s invalidními vozíky, které i s lidmi nejsou nejlehčí. Sedačka, kterou musím vytáhnout, aby se vozík vlezl, váží sama o sobě dvacet kilo,“ vysvětluje.

Do mikrobusu se vejde šestnáct sedících lidí.

„Ale za každý vozík musíme dvě sedačky vyndat, za elektrický dokonce čtyři. Kapacita se sníží na maximální počet šesti vozíků a pak zbývají tři místa pro asistenty,“ popisuje řidič a dodává. „V devíti lidech je pak atmosféra rodinná a s tou myšlenkou se i kapacita tvořila. Cestující si vyjedou na výlet a je to na pohodu.“

I když je těžší připravit se na jízdu, výlety ho baví.

„Většinou se všichni znají, v autobusu vládne nadšení. Tito lidé jsou rádi, že se dostanou ven. Ani je kolikrát nezajímá cíl. Jsou nadšení, že vůbec někam jedou a mohou se dívat po krajině. Jezdíme do Čech, až někde u Svitav jsme byli, nebo třeba do Jeseníků. Byli jsme i na Slovensku v Nitře,“ vyjmenovává Miroslav Suchan.

Četnost jízd se odvíjí od ročního období.

„V zimě je to slabší, to vyjíždíme jednou za týden. S příchodem jara prakticky do konce podzimu jezdíme i čtyřikrát týdně. Autobus vytížený je, ale rezervy ještě jsou a klidně dokážeme kapacitu navýšit,“ říká Miroslav Suchan, jediný řidič, který se speciálem od začátku jezdí.

Pracovníci Charity Nový Hrozenkov mají k dispozici speciálně upravený „Sociální autobus“ přes tři roky. Mikrobus je nízkopodlažní, má nájezdové rampy a pojme najednou až šest vozíčkářů. Může ho využívat kdokoli s postižením, objednávají si jej organizace i jednotlivci.

„Organizujeme výlety, jezdíme s ním na poutní místa, na Hostýn, Turzovku, nebo na hrady a zámky. Ale může ho využívat kdokoli s postižením. Vozík se dá ukotvit přímo v autobusu, vozíčkář nemusí přesedat,“ vysvětluje výhody Jana Němečková, vedoucí sociální dopravy Charita Nový Hrozenkov.

Zájemci si naplánují výlet a od charity si autobus objednají. „Spočítáme jim cenu podle ceníku, vzhledem k počtu ujetých kilometrů a čekací době. Organizace si dokonce mohou žádat o různé granty, které na výlety přispějí,“ dodává Němečková. Podobnou přepravní službu podle ní nikdo v okrese neprovozuje.