Na zásadní problém upozornil na posledním zasedání vsetínského zastupitelstva Vlastislav Antolák.

„Vsetín je jedno z nejhorších měst, co se týče nástupu lidí s tělesným postižením do vlaků ve Zlínském kraji," upozornil zastupitel s tím, že informace zazněla na nedávné krajské konferenci věnované veřejné dopravě lidí s pohybovým omezením.

O problémech, které ve Vsetíně mají lidé na vozíčku s nasedáním do vlaků, ví své také ředitel zdejšího Vzdělávacího a komunitního centra Integra Tomáš Pifka.

Na vlastní oči se o nich přesvědčil vloni v září při akci Den bariér, kdy invalidé cíleně zavítali na vsetínské vlakové nádraží a do vlaku se pokusili nastoupit.

„Člověk na invalidním vozíku bez asistence čtyř silných pomocníků do vlaku nenasedne. U slovenských souprav bývá plošina, ale vzhledem ke sklonu nástupiště na vsetínském nádraží je její použití problematické," vylíčil svou zkušenost Tomáš Pifka.

Z vedení vsetínské radnice zaznívá, že situace se hned tak zlepšovat nebude. Podle místostarosty Petra Kořenka změně brání především složité majetkové poměry.

Budova nádraží patří Českým drahám, koleje zase Správě železniční a dopravní cesty. „Nemáme žádné páky, nemůžeme nic nařizovat, jen dokola na špatnou situaci upozorňovat. Ale nevzdáváme se a snažíme se neustále komunikovat s drahami i správou, aby alespoň upravily přístupy a nájezdy na nástupiště," řekl místostarosta Kořenek.

Vstřícného kroku ze strany Českých drah se ale Vsetín přece jen dočkal na sklonku minulého roku. Na žádost vedení města poskytl dopravce seznam dvou desítek vlaků, které mají některé vozy pro cestování vozíčkářů zvlášť přizpůsobeny. „Část z nich je vybavená i zdvihací plošinou pro snadný nástup a výstup cestujících na vozíku. Vlaky s vozy přizpůsobenými pro vozíčkáře jsou v jízdním řádu označeny piktogramem," informovala tehdy Jitka Mohylová, přednosta osobní stanice Valašské Meziříčí. Dodala, že nově pořizované vozy pro regionální a příměstskou dopravu jsou již vždy nízkopodlažní a bezbariérové. Náměstek hejtmana Jaroslav Drozd uvedl na krajské konferenci o dopravě lidí s pohybovým omezením, že ve Zlínském kraji je momentálně padesát procent železničních stanic bezbariérových. Mezi nejlépe vybavená patří nádraží v Kroměříži, Bystřičce, Napajedlích, Otrokovicích a Starém Městě.