ROŽNOV POD RADHOŠTĚM

V Rožnově pod Radhoštěm připravují na odpoledne happening nazvaný Přines Havla. Organizují jej pracovníci Městské knihovny Rožnov a spolek Fujaré.

Program začne v 17 hodin a 11 minut na Masarykově náměstí. „Na náměstí k soše Jana Nepomuckého by si měli lidé donést „svého Havla". Třeba fotku, knížku nebo cokoliv, co přiblíží osobnost prvního porevolučního prezidenta," vysvělila Alena Srovnalová z Městské knihovny Rožnov.

Socha Jana Nepomuckého je symbolickým místem. Když v Rožnově v roce 1989 začaly akce spojené se zárodkem Občanského fóra a konaly se první demonstrace, chodili lidé právě na náměstí.

„A právě u sochy stála vlečka školního statku, na které vystupovali řečníci. A hovořilo se o potřebě změny režimu. Na podstavci sochy se zapalovaly svíčky," doplnil mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Po krátkém happeningu na náměstí se účastníci přesunou do městského parku k hudebnímu altánu, kde se uskuteční vernisáž velkoformátového tisku s havlovským motivem a audiovizuální performance Marie Chlebovské.

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

Rovněž na náměstí budou na sametovou revoluci a také události z roku 1939 vzpomínat také lidé ve Valašském Meziříčí. „Při pietním aktu budou zapáleny svíčky jako vzpomínka obětem, které přinesli studenti v boji proti fašismu a komunismu," řekla mluvčí města Renata Votrubová.

VSETÍN

Vzpomínku na „samet" pořádají ve čtvrtek také ve Vsetíně. Happening u příležitosti výročí sametové revoluce v roce 1989 se uskuteční v 10 hodin v Panské zahradě u pomníku obětem totality.

Další setkání se uskuteční od 17 hodin také na vsetínském náměstí Svobody. Pořádá je občanský spolek Vsetínské fórum.