Například ve vsetínském azylovém domě pro muže bylo o Štědrém dni živo od rána. Sociální pracovníci pomáhali svým svěřencům s přípravami na Vánoce, jak se dalo. „Chtěli jsme našim klientům alespoň o svátcích poskytnout o něco lepší zázemí. Aby získali pocit běžné rodinné vánoční atmosféry. Společně s nimi jsme nazdobili stromeček a zazpívali si koledy,“ uvedla vedoucí sociálních pracovníků azylového domu Ester Savková.

Upekli cukroví a uvařili večeři

Stejně jako v minulých letech si vánoční cukroví a štědrovečerní večeři připravovali klienti azylového domu sami. „Naše sociální pracovnice jim pomohly připravit těsto a přinesly ubrousky a prostírání. O zbytek se dobrovolníci postarali sami. Na večeři si společnými silami připravili bramborový salát a rybu,“ přiblížila Savková.

Po večeři se rozdávaly malé dárečky a balíčky s ovocem. „Potom přišel kazatel, který měl proslov. Vánočního programu se zúčastnilo dvacet klientů azylového domu a čtyři z noclehárny,“ dodala sociální pracovnice.

Obdobně strávily Vánoce také matky s dětmi v azylovém domě ve Valašském Meziříčí. „Vánoce se zde konají téměř stejně jako ve všech běžných rodinách. Kdo chtěl, účastnil se společného zdobení vánočního stromečku. Potom následovala večeře, kterou si připravily jednotlivé rodiny samy,“ líčila pracovnice azylového domu pro matky s dětmi Naděžda Gilarová.

Pod stromečkem ležely dárky

Po večeři se matky s dětmi shromáždily u stromečku, kde se předávaly dárky. „Všechny děti byly nedočkavé. Dostaly dárky od nás, ale i od lidí. Většinou drobnosti,“ prozradila Gilarová.

Nakonec si klienti společně zazpívali koledy. „Máme tady dvanáct bytových jednotek. Jedna maminka s dětmi se však před Vánoci odstěhovala, takže se vánočního programu účastnilo jedenáct rodin,“ doplnila vedoucí úseku služeb pro rodiny Naděžda Gilarová.