Vsetíňané jsou opatrní. Málokdo to řekne rovnou. „Liďák je historická budova, ale na druhou stranu hodně zanedbaná. Kulturák má zase takový, řekl bych až socialistický vzhled, ale slouží dobře. Asi tu, která je na tom hůř. Do této problematiky ale nevidím, takže vážně nevím,“ řekl například třiadvacetiletý Filip Vrána ze Vsetína.

Další lidé navrhovali řešení, jak zachránit obě stavby. „Někde jsem četl, že Zlínský kraj poskytuje dotace na obnovu různých kulturních památek a staveb. Sice nevím, jestli se do toho počítají i tyto dvě budovy, ale podle mě je to možnost,“ navrhoval třiašedesátiletý Jiří Dulava ze Vsetína. Část obyvatel města je ale k osudu obou budov lhostejná.

„Ani do jedné budovy příliš nechodím. V lidovém domě jsem byl naposledy před čtyřiceti lety a do kulturáku chodím maximálně na výprodeje. Takže i kdyby zbořily oba objekty, vadit mi to nebude,“ pokrčil rameny pětasedmdesátiletý Roman Zgarba ze Vsetína.

Radní ale mají jasno. „Obě budovy potřebují nákladnou rekonstrukci. Lidový dům ještě není majetkově vyřešený. Přistoupili bychom jako první k opravě domu kultury,“ nechal se slyšet vsetínský radní Milan Kostelník, který je ovšem zároveň ředitelem a jednatelem společnosti Dům kultury Vsetín spol. s r.o.

Podle něj je investice do obou budov otázkou peněz, které město nemá. „Záleželo by i na rozsahu prací. Pokud by však šlo o celkovou rekonstrukci obou budov, tak by se částka za opravy pohybovala kolem až sta milionů korun za každou,“ konstatoval Kostelník. Vedení města se podle něj proto snaží získat peníze na opravy z nejrůznějších dotací.

Lidový dům ve Vsetíně pochází z 30. let minulého století a kromě přístavby v 60. letech se žádné úpravy nedočkal. „Jeho stav, včetně vnitřního vybavení, ukazuje na dlouhodobé užívání bez oprav a obnovy v potřebném rozsahu,“ uvedl v odborné zprávě auditor Karel Zubek.

K potřebným opravám však prozatím dojít nemůže. Jedním z důvodů jsou trvající majetkové spory s bývalým vlastníkem, podnikatelem Wojtoněm. „Vzhledem k současné ekonomické situaci a k neukončenému soudnímu jednání zatím žádnou opravu nepřipravujeme,“ řekla mluvčí města Jana Čadová.

Dům kultury stojí od roku 1991. Přesto je i on v současnosti ve špatném stavu. Také u ní totiž hrály roli majetkové spory, které bránily dalším opravám. V současnosti budova patří do majetku města.