Nejvíce sebevražd se stalo v uplynulém měsíci září, a sice sedm. Pět lidí se zabilo v srpnu a dubnu. Nešťastní lidé volí nečastěji smrt oběšením. Jen šest z celkového počtu sebevrahů po sobě zanechalo dopis na rozloučenou.

Podle údajů z policejních statistik se pro dobrovolný odchod ze světa daleko častěji rozhodnou muži než ženy. „Z letošních osmadvaceti sebevrahů šlo jen ve třech případech o ženy,“ potvrdila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Co se způsobu ukončení života týče, nejčastěji se policisté setkávají s oběšením. „Jedna žena se dokonce oběsila na tkaničkách od bot. Další nešťastník zase nejprve spolykal jed na hubení hrabošů a pak se oběsil,“ vylíčila některé z tragických případů Javorková.

Pět mužů se zastřelilo. Použili k tomu revolver, jateční pistoli nebo kulobrokovou kozlici. Dva lidé ukončili svůj život skokem z okna. „Mezi dalšími způsoby, jakými si lidé sáhli na život, byla také otrava alkoholem či intoxikace výfukovými plyny,“ jmenovala mluvčí.

Jeden muž se dokonce polil benzinem a upálil, další se pak bodl nožem přímo do srdce. V lednu ukončil jiný nešťastník svůj život skokem pod vlak.

Proč se lidé k sebevraždám uchylují? Podle Lenky Javorkové jsou nejčastějšími důvody zdravotní, psychické a finanční problémy. „Ve velkém počtu případů také sehrává svoji roli alkohol,“ poznamenala Javorková.

Své vědí o problémech lidí například v Azylovém domě pro ženy a matky s dětmi ve Vsetíně, kde dlouhou dobu fungovala telefonická linka důvěry. V posledních letech jí nahradila elektronická schránka, kde mohou lidé žádat o radu. Každý rok zdejší pracovníci vyřídí mezi sto padesáti až dvěma sty podnětů. „Objevují samozřejmě i dopisy či vzkazy lidí, kteří píší, že pro ně už život nemá cenu, i když v celkovém počtu jsou spíše ojedinělé,“ uvedl ředitel Azylového domu Michal Trčálek.

Sebevrazi podle něj využívali více telefonickou linku důvěry. Řešili tím okamžitou bezvýchodnou situaci. „Napsat nyní dlouhý dotaz se rozhodne spíše člověk, jehož problémy sužují delší dobu. Je to jakési jeho volání o pomoc,“ mínil Trčálek.

S lidmi, kteří dobrovolně volí smrt, mají své zkušenosti také strážníci městských policií. Na svém kontě mají též několik zachráněných životů v poslední chvíli. Ti vsetínští například před dvěma lety pomohli zachránit muže, který se chtěl utopit ve vaně či ženu, jež byla rozhodnuta skočit z balkonu domu. „Letos jsme prozatím vyjížděli jen k jednomu případu,“ uvedl ředitel strážníků ve Vsetíně Nikolaj Martinák.

Smutnou zkušenost mají se sebevrahy také v Rožnově pod Radhoštěm. „Ještě před dvěma lety byla nechvalně proslulá zdejší Kulturní ulice, kde hned několik lidí volilo smrt skokem z výšky,“ vzpomněl ředitel městské policie Daniel Vašut.

Připomněl ale také jeden případ, který měl šťastný konec, kdy chtěla spáchat sebevraždu mladá dívka a vyskočila z okna domu v sedmém patře. „Jen díky obrovskému štěstí dopadla přímo mezi dva železné klepače na koberce a navíc do velké hromady sněhu, kterou zde nahrnuly děti. Vyvázla snad jen se zlomeninou,“ řekl Vašut.