Syn Josefa Sousedíka Tomáš připravuje na letošní rok besedy, přednášky, vzpomínkové večery, křest knihy o jeho otci, vydání poštovní známky a také odhalení sochy, která by Vsetíňanům tohoto velikána připomínala.

První setkání, které odstartovalo letošní trojvýročí, se uskutečnilo v pátek v kině Vatra. Zaplněný sál studenty vsetínského Masarykova gymnázia ani nedýchal.

Tomáš Sousedík vzpomenul, že měl rok a čtvrt, když gestapo zavraždilo jeho otce při výslechu. Bezprostřední vzpomínky na něj nemá a čerpá jen z informací maminky nebo dvou starších sester.

Připomněl důležitost svobodného žití a jako hrdý absolvent vsetínského gymnázia promlouval k pozorně naslouchajícím studentům jako ke spolužákům.

Promluvil také Jiří Kohutka, spoluautor knihy o Josefu Sousedíkovi. Mluveným slovem i prezentací přiblížil přítomným vynálezecké počiny Valašského Edisona a zhodnotil také jeho odboj.

Dopoledne vygradovalo povídáním plukovníka Jana Hronka, partyzána, který za války působil v 1. partyzánské brigádě Jana Žižky, tehdy coby čtrnáctiletý mladík. Čtyřicet minut mluvil o hodnotách, jako je vlastenectví a svoboda, a řeč doplňoval vzpomínkami na odboj.

„Bylo to velice poutavé, atmosféra se dala krájet,“ popsal za pořádající vsetínské gymnázium pedagog Dalibor Maruna. Plukovník Hronek sklidil za své vyprávění od studentů a dalších přítomných dlouhý potlesk.

A jak se dívá na osobnost Josefa Sousedíka někdejší nejmladší partyzán?

„Já jsem pana Sousedíka viděl snad jednou. Vztah k němu jsem si vytvořil spíše na základě toho, co o něm vykládali ti, kteří se s ním setkávali častěji. Pro mě jako kluka byl tehdy každý, kdo byl starší, osobnost. Mě to i motivovalo, protože jsem se snažil těmto lidem vyrovnat. Samozřejmě Sousedíkovi ne, to bych přeháněl,“ řekl s úsměvem válečný veterán.

Pořád je pro něj Josef Sousedík pojem.

„Velká osobnost. Osobnost v široké škále lidské činnosti. Průmyslník, člověk s úžasnými schopnostmi, vůlí, morálními hodnotami až po činnost za okupace, kdy byl velmi významnou osobností,“ pronesl Jan Hronek.

SYN SLAVNÉHO OTCE BYL VELMI SPOKOJENÝ

S pátečním setkáním byl spokojený Tomáš Sousedík, který už teď plánuje další besedy a akce.

„Co už vypadá jistě, je poštovní známka s Josefem Sousedíkem. Jde o to, aby vyšla včas a na přelomu srpna, září by se dala použít na sté výročí fabriky, které vychází na devětadvacátého září,“ prozradil syn slavného otce.

Další besedy, vzpomínkové večery chystá do vsetínské knihovny či zámku.

„Ještě do prázdnin se uskuteční beseda, kterou možná spojíme se křtem či autogramiádou rozšířeného vydání knihy o Josefu Sousedíkovi. Třetí edice už je prakticky hotová a půjde do tisku,“ vysvětlil.

Připravuje se také brožura nejen na téma slavné Slovenské Strely, ale i dalších vynálezů, které Josef Sousedík za svůj padesátiletý život vymyslel.

Jasné obrysy brzy získá také netradiční socha, kterou vytvoří rožnovský umělec Igor Kitzberger.

„Teprve budeme jednat o konečné podobě, ale věřím, že pan Kitzberger co nevidět přiveze alespoň hrubý náčrt,“ doplnil Tomáš Sousedík s tím, že společně se sochařem obejdou místa, kde by se mohl výtvor vyjímat.

V úvahu připadá prostranství před gymnáziem nebo park před zámkem.

PRO SOCHU HLEDAJÍ TO NEJVHODNĚJŠÍ MÍSTO

Termíny všech akcí k trojitému výročí Josefa Sousedíka nabírají konkrétní podobu.

„Přesná data budou naskakovat během čtrnácti dnů, budeme je finalizovat a zavčasu veřejnost informovat,“ slíbil Tomáš Sousedík.