Velkým lákadlem bude festival, který má v Rožnově už pevné místo v kulturním kalendáři. Mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti přivítá hudební a taneční soubory už počtyřicáté. „Chystáme program ve velkém. Slavnosti pojedou od čtvrtého do sedmého července, budou výjimečně čtyřdenní,“ prozradil jeden z dramaturgů Tomáš Gross.

Hlavní galaprogram bude zejména k výročí. „Budeme promítat fotky z předchozích čtyřiceti ročníků a pozveme jubilující soubory, ty budou spíše domácí. Ze zahraničních máme potvrzené zatím soubory z Mexika a Bosny a Hercegoviny,“ doplnil Gross.

Svým životem bude žít také skanzen s tradičními programy, jako jsou úspěšné Velikonoce na Valašsku, Vánoční a Starodávný jarmark a další. Amfiteátr Na Stráni ve Valašské dědině bude hostit 10. srpna už třicátý ročník festivalu Folkrockování.

Lenka Vičarová z pořádající agentury T Klub poodhalila první vystupující. „Ještě jednáme, věřím, že se nám podaří co nejdříve diváky potěšit jmény hvězd i v tomto jubilejním ročníku. Zatím máme potvrzenou skvělou sestavu Supergroup a parádní místní kapelu Ptakustik,“ prozradila.

Sedmatřicátý ročník folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček už také ohlásil první jména a spustil předprodej prvních vstupenek. Festival, který se uskuteční ve dnech 20. až 22. června v prostředí zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí, zahájí první dáma českého soulu 60. let Marie Rottrová.

Ostravské rodačce bude patřit úvodní večer festivalu. „Program Lady Soul a přátelé nabídne nezapomenutelný koncertní zážitek. Za doprovodu velkého hudebního tělesa uvede Marie Rottrová především soulové písně, které jsou pro ni srdeční záležitostí,“ nastínil Ondřej Smolka z Kulturního zařízení Valašské Meziříčí.

Tradiční kulturní akcí napříč žánry, kterou se Vsetíňané loučívají s prázdninami je od roku 1999 Valašské Záření. Dva dny plné koncertů, soutěží, divadla, výstav, filmových projekcí a zábavy jsou určené pro všechny generace. Centrum města jimi ožije 6. a 7. září.

„Dvoudenní model se osvědčil. Letos by mohl diváky potěšit legendární Olympic, Kamil Střihavka, Věra Martinová nebo David Kraus,“ vyjmenovala za pořádající vsetínský dům kultury Eva Hennelová. Kromě známých umělců se divákům tradičně představí také regionální taneční, pěvecké a kulturní soubory i sportovní kluby.

Příznivce country a bluegrassové hudby potěší festival výhradně zaměřený na tento žánr. Po jednadvacáté bude lákat na hudební zážitky na třech scénách Starý dobrý western u přehrady Bystřička. První víkend v srpnu ožije okolí vodní nádrže písněmi Roberta Křesťana, Tomáše Linky, skupiny Pacifik a další třicítky interpretů.