Na „černé listině“ se mimo jiné ocitl čtyřdenní mezinárodní festival Vsetínský krpec či zřejmě nejznámější svátek folkloru – festival ve Strážnici. Druhý jmenovaný ale ještě není pro letošek zcela ztracen, chystá se jeho netradiční online varianta.

Jako jedni z prvních oznámili už v první polovině března rušení akce pořadatelé 11. ročníku bienále Mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec. Konat se měl od 25. do 28. června.

„Nejsme schopní uskutečnit program tak, jak by si návštěvníci, autoři pořadů i samotní účinkující zasloužili,“ vysvětloval rozhodnutí prezident festivalu a vsetínský starosta Jiří Růžička.

Vsetínskému publiku (nejen) poté na krátký čas svitla naděje, že náplastí za zrušený festival bude vystoupení profesionálního slovenského souboru SĽUK s pořadem věnovaným 70. výročí jeho působení. Konec veškerému těšení však udělalo slovenské ministerstvo kultury, které zmíněnému uměleckému tělesu pozastavilo až do konce června veškerou činnost na Slovensku i v zahraničí.

SKANZEN: ČERVEN I ČERVENEC BEZ PROGRAMŮ

Kvůli koronavirovým opatřením notně prořídl také plán akcí připravovaných Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Muzejní rada zasedla naposledy uplynulé pondělí a výsledkem byly jen další škrty. Podle mluvčího muzea Tomáše Grosse jsou kompletně zrušené programy na červen i červenec.

„Výjimku tvoří festival Ondrášova valaška, který se přesouvá z června na náhradní termín 11. až 13. září,“ upozornil Gross.

Paradoxně však nevystoupí soubor Ondráš, po němž se festival jmenuje, protože v daném termínu nemůže. Perličkou programu ale bude vystoupení profesionálního slovenského souboru SĽUK, vystoupí také Musica Folklorica společně s domácím Soláňem.

„V červenci stále držíme také pořad k výročí folklorního souboru Valašský Vojvoda. Bude to menší akce, kde neočekáváme extrémní nával návštěvníků,“ vysvětlil Tomáš Gross.

Je rovně jisté, že jedna ve skanzenu plánovaná akce se neuskuteční také v srpnu. A bohužel jde opět o folklor. Vůbec poprvé v historii zrušili pořadatelé Mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkov dukát.

„K našemu rozhodnutí přispělo i doporučení programové rady s odkazem na skutečnost, že se folklorní kolektivy nemohou scházet a připravovat se na vystoupení,“ uvedl ředitel festivalu Vlastimil Fabišík. Další komplikaci pak podle něj představuje uzavření hranic.

ZAČÍNÁME ZNOVU OD NULY, ŘÍKAJÍ TANEČNÍCI

Restrikce nepříjemně dopadly také na samotné členy folklorních souborů a lidové muzikanty.

„Až nyní, po téměř třech měsících, pomalu začínáme rozjíždět zkoušky. V podstatě začínáme od znova,“ popisuje Pavel Trčka, vedoucí taneční složky souboru Soláň z Rožnova pod Radhoštěm.

Valašský soubor měl letos slavit 30. výročí. Kvůli omezením jsou však veškeré oslavy prakticky pasé a přesunou se zřejmě až do příštího roku.

„Malinko se vytratila i motivace, když prakticky všechny letní akce padly,“ připouští Pavel Trčka. V kalendáři má nyní jako nejbližší akci zaznačený pořad Muzicírování, který bude součástí programu na září přeložené Ondrášovy valašky.

„Potom máme v plánu chystat sérii vánočních koncertů. Jinak je sezona opravdu chudá. Špatně se hledají náhradní termíny pro zrušené akce. Bojím se, že podzim jimi bude přeplněný a budeme se bít o každého návštěvníka,“ předpovídá Trčka.

STRÁŽNICE ONLINE? MUZIKANTI PŘIPRAVUJÍ VIDEA

Nemožnost přípravy souborů na vystoupení uvedli jako jeden z důvodů pro zrušení akce i pořadatelé festivalu ve Strážnici. Letos se měl konat už 75. ročník. Příznivci však o Strážnici zcela nepřijdou.

„Rozbíhá se nový projekt, jehož záměrem je oslovit jednotlivé subjekty s tím, aby natočily záznam svého vystoupení v délce dvaceti až třiceti minut. Ty se potom v termínu Strážnice odvysílají online. Bude to Strážnice, jak ji nikdy jindy neuvidíme,“ prozradil Marian Friedl, muzikant a člen kapely Ruky Na Dudy hrající starou beskydskou hudbu.

Sám se připravuje na záznam sólo vystoupení se starými nástroji i záznam vystoupení s kapelou Ruky Na Dudy a souborem Grunik.

LIPTÁL BEZ DĚTSKÉHO FESTIVALU

Další akce s dlouholetou tradicí, která se neuskuteční, bude Mezinárodní dětský (nejen) folklorní den v Liptále. Rozhodli o tom pořadatelé z Folklorního spolku Lipta Liptál a vedení místní radnice. Třiatřicátý ročník přehlídky připravovali organizátoři původně na 7. června do přírodního kulturního areálu v sousedství liptálského zámku.

„V návaznosti na opatření vlády nemohly soubory svá vystoupení nacvičovat. Navíc je stále v platnosti omezení počtu návštěvníků na kulturních akcích. Dohodli jsme se proto na zrušení bez náhrady,“ informovala ředitelka festivalu Andrea Čalová.