Souhrnná data o vývoji počasí za měsíc srpen ještě nemají pracovníci vsetínské hvězdárny zcela zpracovány. Co se ale července týče, mají jasno. „Mohu říci, že letošní červenec byl nejchladnější v tomto desetiletí,“ prozradil Pavel Svozil z hvězdárny. Podle meteorologů průměrná měsíční teplota u nás dosahovala v červenci necelých šestnácti stupňů. To je o jeden stupeň méně, než je dlouhodobý průměr.

Pro srovnání, v červenci minulého roku převládalo podle pracovníků vsetínské hvězdárny slunečné počasí s velmi vysokými teplotami. Vlna veder vyvrcholila v polovině měsíce, když od 10. do 17. července za sebou následovalo osm tropických dnů. Odpoledne 17. července byla naměřena nejvyšší teplota roku, čtyřiatřicet stupňů Celsia.

Letos se o prázdninách výrazněji oteplilo až ve druhé polovině měsíce srpna. Tropické teploty se dokonce ihned projevily na zvýšeném počtu ošetření kolapsových stavů ve valašských nemocnicích.

Očekávaný teplotní rekord ale nakonec nepadl. „Nejtepleji bylo poslední srpnový pátek, kdy teploměry naměřily přes třiatřicet stupňů,“ prozradil vedoucí vsetínské hvězdárny Martin Leskovjan. Rekord 34,8 stupňů z prvního července 2003 tak zůstal nepokořen.

Letošní léto zklamalo především provozovatele koupališť. Už v polovině prázdnin mnozí věděli, že sezona bude ztrátová. „Je to špatné. S minulým rokem se to ani nedá srovnat. Tajně jsem doufal, že pokryjeme alespoň náklady. Teď už jde ale spíš o to, jestli bude minusová částka menší nebo větší,“ hlásil na počátku druhé poloviny prázdnin starosta Zděchova Tomáš Kocourek. A obdobná byla situace i na jiných místech regionu.

Chladnější a na vláhu poměrně bohatý letní měsíce ale dělaly radost jinde. Z dobré úrody se díky rozmarům počasí radují třeba pěstitelé ovoce. „Z hlediska modrého ovoce, tedy švestek, bude letošní rok nadprůměrný,“ potvrdil předseda zahrádkářského svazu ve Vsetíně, Janišově Jiří Martiš. „Jarní mrazíky valašské trnce vůbec neuškodily. Druhá polovina června, červenec i většina srpna pak nebyly příliš letní a poskytly ovoci dostatek vláhy,“ vysvětlil Martiš. Díky tomu se plody na stromech udržely a podle pěstitele také ještě setrvají, někde až do konce září.

Odhady meteorologů na září jsou prozatím optimistické a slibují příjemný začátek babího léta. Teploty mají celý měsíc stoupat nad dvacet stupňů. V noci ale bude chladno.