Ne tak ale v Bystřičce, kde si své letní kino kousek nad zdejší přehradou hýčkají a udržují v provozu už téměř šedesát let, konkrétně od roku 1963. „Jen jeden jediný rok se u nás nepromítalo. Bylo to tuším za krize v roce 2007 či 2008,“ zavzpomínal starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček.

V sezoně, tedy v červnu, červenci a srpnu, se v bystřickém letním kině promítá zpravidla vždy v pátky a soboty. V programu najde divák tradiční české filmy, pohádky a komedie povětšinou ze 70. a 80. let. Je to dáno používanou technologií – kino v Bystřičce neprošlo digitalizací, stále se zde využívají původní promítačky na 35 milimetrové filmové pásy.

„Na těch už přece jen příliš filmů není. Snímky si vypůjčujeme z brněnského archivu a poslední dva roky také od soukromého sběratele z Opavska,“ přiblížil Fojtíček.

Turisté, kteří jezdí na Bystřičku strávit dovolenou, si víkendové prázdninové promítání pochvalují.

„Jsou nadšení. Pro děti je to nový zážitek, pro dospělé nostalgie. Staré filmy pořád táhnou, děti si zase užijí pohádky,“ zhodnotil už dříve pro Deník vedoucí letního kina Svatopluk Janiš. Letní kino navíc neslouží jen milovníkům kinematografie. Konají se zde také hudební festivaly – multižánrová Andělská Bystřička či už tradiční country festival Starý dobrý western.