Před týdnem učinili takový pokus v Poličné u Valašského Meziříčí. Promítalo se na nádvoří obecního úřadu.

„Byl to takový první pokus. Přišly dvě desítky lidí a byli spokojení," řekl starosta Poličné Vladimír Místecký. Promítal se hudební dokument Pátrání po Sugar Manovi. „Na menší účasti se podepsal fakt, že týden předtím byl stejný film v televizi. My jsme ale promítání plánovali dlouho dopředu a už to nebylo možné měnit," vysvětlil starosta.

Do budoucna by rád letní kino v Poličné zopakoval. Iniciativu ale nechává na místních.

„Chtěli bychom, aby to šlo zespodu. Obec samozřejmě ráda pomůže, ale organizaci necháváme na lidech," netajil Místecký. Jeho představou je, aby se příště promítalo v areálu místní tělocvičné jednoty, kde je i potřebné sociální zázemí a možnost nabídnout občerstvení.

„Podobně to mají například v Rudimově a je to velmi pěkné," prozradil inspiraci Vladimír Místecký.

Ve Vsetíně před lety fungovalo letní kino na Lapači. „Moc rád na ty časy vzpomínám. Někdy jsme chodívali i takzvaně za plot. Bylo to zajímavější a často i napínavější než samotný děj na plátně. Škoda že už je to pryč," svěřil se už dříve Zdeněk Kučera ze Vsetína.

Tradici oblíbeného letního kina se v současné době ve Vsetíně snaží oživovat pracovníci Domu kultury ve Vsetíně.

V letních měsících nabízejí promítání pod širým nebem na Dolním náměstí.

„Odehrává se každý druhý pátek jako součást programu Vsetínského kulturního léta a vždy mu předchází živý koncert," upřesnila jednatelka Domu kultury Vsetín Petra Dvořáková.

Letos už měli Vsetíňané možnost zhlédnout post-apokalyptický sci-fi film Šílený Max: Zběsilá cesta a právě včera legendární western Sedm statečných. „Akce se konají v případě příznivého počasí. Na koncert je vstup zdarma, na letní kino za symbolickou dvacetikorunu," upřesnila Dvořáková.

V MEZIŘÍČÍ NABÍDNOU PATNÁCT PROMÍTÁNÍ

Ve druhé polovině prázdnin ožije letní kino také v amfiteátru v parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Diváci se mohou těšit na patnáct filmových titulů od kultovních snímků jako Mlčení jehňátek přes Lásky čas, Správné chlapy či Knihu džunglí až po premiérové tituly Tajný život mazlíčků a Sebevražedný oddíl.

Letní kino je součástí Valašskomeziříčského kulturního léta 2016 a první promítání se uskuteční v sobotu 13. srpna. „Všechna promítání jsou zpoplatněná a při nepříznivém počasí se jejich uvedení ruší," informoval Ondřej Smolka z KZ Valašské Meziříčí.

Jak už bylo v úvodu řečeno, stálicí mezi letními kiny na Valašsku je širokoúhlé retrokino v Bystřičce. Tady promítají už od června zpravidla v pátky a soboty a sázejí na starší snímky a české filmy. Do konce prázdnin zde promítnou filmy Král sokolů, Ať žijí rytíři, Pinocchiova dobrodružství, Jen ho nechte, ať se bojí, Flashdance a Okresní přebor poslední zápas Pepika Hnátka.

Jen o prvním srpnovém víkendu dostane v Bystřičce před filmy přednost hudba. V letním kině se bude konat 18. ročník country festivalu Starý dobrý western.