Vedoucí chtějí děti alespoň na několik dnů odtrhnout od obrazovek a displejů

„Loni jsme vybírali 3790, letos je to rovných 3800, abych nemusel vracet desetikorunu,“ řekl Pavel Janečka, jednatel občanského sdružení Čerchmanti z Hulína na Kroměřížsku, které každoročně pořádá v Hostýnských vrších šestnáctidenní tábor. S návštěvností prý nemají pořadatelé potíže, většina účastníků je totiž každý rok stejná.

Čerchmanti v minulých letech zavedli děti za Vikingy, husity či starými Římany. Letos je hodlají vzít na Cestu kolem světa za 80 dní. „Děti je stále těžší zaujmout. Někteří totiž i při výkladu pravidel táborové hry mají v uších sluchátka od hudebních přehrávačů nebo na mobilu puštěný film,“ doplnil Janečka.

Zlínská krajská organizace Pionýra pořádá letos devět letních táborů. Děti láká například na Divoký západ, indiánské léto, do Zeleného údolí nebo do Kocourkova. Týdenní pobyt přijde na 2000 korun, za 14 dnů zaplatí rodiče až 3800 Kč. „Snažíme se už tři roky držet ceny stejné. Druhým rokem se ale projevuje hospodářská krize. Dříve jsme měli v březnu či v dubnu plno, nyní jsou některá místa volná,“ uvedla předsedkyně krajské organizace Pionýra Darina Zdráhalová.

Zkracování pobytů by prý nebylo dobré

Pionýr přesto nehodlá zkracovat pobyty a s tím spojenou případnou nižší cenou lákat další zájemce. „Týdenní pobyt stačí menším dětem z prvního stupně základních škol. Pro větší děti je to strašně málo. Lidé by měli být obezřetní, pokud pošlou dítě na tábor s výrazně nižší cenou oproti ostatním. Je otázka, zda tam bude potřebné zázemí a kvalifikované vedení,“ upozornila Zdráhalová.

Salesiánský klub mládeže ze Zlína nabízí dětem indiánské tábory a středověká dobrodružství v táboře u Budkovic u Ivančic na Brněnsku. Zajímavostí salesiánských táborů je to, že jsou pořádány odděleně pro kluky a holky, společné bývají až tábory pro středoškoláky.

Důležitá je snaha

Magistrátem dotovaná cena činí pro zlínské děti 2400 korun, ostatní zaplatí o 500 Kč více.

„Prostředí je stejné, program i hry se však každý rok mění s vedoucím. Některé tábory zatím nemáme obsazené. Domnívám se, že spíš než o financích je to o životním stylu, určité rozmazlenosti některých skupin lidí, jež nevydrží bez elektřiny a mobilu. Děti se u nás učí postavit se k práci, vaří, sekají dřevo, nemají servis jako doma. Někteří jsou sice trošku leví, důležitá je ale snaha se zapojit,“ uvedl Jiří Woclawek ze Salesiánského klubu mládeže.

Pobyt v přírodě bez každodenních technických pomůcek nabízí dětem či spíše jejich rodičům také vsetínské středisko volného času Alcedo. „Alespoň na týden jsou bez počítače a bez mobilů. Rodiče někdy dávají děti na tábor právě i z tohoto důvodu,“ přiblížil Jan Merenda, pedagog volného času Alceda. Středisko v létě uspořádá sedm pobytových táborů, indiánské, vodácké, pirátský či na motivy Tolkienova Pána prstenů. Letos poprvé navíc přidalo i tábor s výcvikem karate konaný v Polsku.

„Zatím nemáme zcela obsazené všechny tábory, ale přihlášky je možno podávat až do 18. června. Každoročně se stává, že pobytové tábory se naplňují až na poslední chvíli,“ podotkl Merenda.

Tábory Alceda jsou týdenní a stojí od dvou do tří tisíc korun, polský je ještě o více než tisíc korun dražší. Kromě pobytových táborů pořádá Alcedo podobně jako další střediska volného času v kraji i příměstské tábory, které nabízejí dětem zábavu přes den, zatímco rodiče jsou v zaměstnání.

Neminou je kontroly

Letní tábory pravidelně kontrolují hygienici. Loni jim organizátoři ve Zlínském kraji ohlásili 158 táborů v celkem 273 bězích. Zúčastnilo se jich 11 650 dětí, což je podobné číslo jako v předchozím roce. Hygienici loni v kraji při kontrolách dětských táborů odhalili osmnáct prohřešků týkajících se například výbavy lékárničky, stravování či zásobování pitnou vodou.