Lidé mohou využít služeb firem. V některých obcích ale pomoc zajišťují i hasiči. Často zadarmo.

Studny čistí v některých vesnicích i několikrát do roka. „Když v létě přijdou přívalové deště, často do jímek s vodou zatéká. Proto je u nás každý rok hasiči bezplatně zkontrolují a vyčistí. Objedou přitom všechny sousedy," prozradil Petr Sucháček ze Lhoty u Vsetína.

Vysvětlil, že pokud se obyvatelé obce s hasiči domluví, mohou jejich služeb využít i nezávisle na harmonogramech, které vedení obce schválí.

„Lidé nám často volají, abychom přijeli a studnu vyčistili. Nejčastěji to bývá v létě, takže brzo očekáváme další telefonáty," potvrdil velitel jednotky dobrovolných hasičů ve Valašské Bystřici Petr Křenek. Vysvětlil, jak se studna čistí. Pomocí čerpadel se nejprve odstraní všechna voda. „Poté očistíme zdivo a dezinfikujeme prostředí pomocí speciálního sava. Všechno znovu odčerpáme a studna může opět bez problémů fungovat," popsal Křenek.

Službu tady poskytují zadarmo na náklady hasičského sboru. „Nejspíš ale v budoucnu s vedením obce domluvíme, aby byly práce částečně placené," dodal Křenek.

Naopak v Senince si musí lidé za práce připlatit. „Pokud chce někdo studnu vyčistit, měl by informovat obec. Tam se pak obrátí na nás a domluví termín," prozradil postup starosta sboru dobrovolných hasičů Seninka Petr Š virák.

Podle odborníků by se měly všechny studny kontrolovat alespoň dvakrát ročně. „Kvalita vody se totiž snižuje tím jak okolí prorůstá dovnitř. Při běžném užívání se navíc zanáší částečkami bahna, písku, jílu nebo pylu," vysvětlil majitel firmy na čištění studní Radek Nejedlý z Krhové.