Jednou z nových žaček, která v pátek zasedla do školních lavic, je i jedenasedmdesátiletá Libuše Švachová.

„Přihlásila jsem se sama. Vystudovala jsem pedagogickou školu a učení mě hrozně bavilo. Takže jsem si řekla, že už mám jakýsi ten rok a musím udělat něco, aby mi mozek nezakrněl,“ popisuje žena z Karolinky.

Rozhodnutím o dalším vzdělávání překvapila svého jediného syna. „Když jsem mu to řekla, zůstal zaskočený. Byl ale rád a podpořil mě,“ usmívá se sympatická žena. Jejího potomka ale prý nabídka nenalákala. „V tomto po mně asi není,“ dodává Švachová.

Kromě možnosti rozšíření obzorů a procvičení takzvaných mozkových závitů uvítala Karolinčanka i náplň, kterou lektoři připravili. V prvním semestru se totiž studenti nad padesát let budou věnovat nauce o Zemi.

Švachová si jednotlivá témata pochvaluje. „Jsou výborná a velice zajímavá. Nejvíce se těším na astronomii a návštěvu hvězdárny. Podívat se na hvězdy dalekohledem jsem si vždycky přála,“ prozradila.

Radost jí tak zcela jistě udělala už úvodní hodina. Na té totiž přednášející Martin Vilášek studenty seznamoval se vznikem vesmíru, planetami, Měsícem i meteority.

Libuše Švachová už se vloni hlásila na Univerzitu třetího věku ve Vsetíně. „Tam jsem ale nakonec nechodila, protože bylo málo zájemců. Vsetínská témata jako film, kultura a návštěva filmových ateliérů mě navíc tak moc nezaujala,“ vysvětluje nová studentka.

Kromě oblíbené astronomie čeká Švachovou i její spolužáky například přednáška o přírodních katastrofách, živočiších v České republice i technických památkách.

Výuku nehodlá jedenasedmdesátiletá žena rozhodně podceňovat. Plánuje si pečlivou přípravu na každou hodinu. „Nerada bych udělala nějakou ostudu,“ poznamenala s úsměvem Švachová.