Zatím k tomuto kroku nesáhli, počasí by podle předpovědí mělo přece jenom přinést dešťové srážky a nebezpečí ohně je tak podle nich menší. Zákaz vstupu do obecních lesů zvažovali kupříkladu ve Valašském Meziříčí. „Zlínský kraj totiž patří z hlediska nebezpečí vzniku lesních požárů mezi nejrizikovější oblasti v naší zemi,“ připomněl mluvčí radnice Josef Beneš.

Z přísného preventivního opatření, které ve městě nikdo nepamatuje, ale nakonec sešlo. „O zákazu vstupu jsme skutečně uvažovali. Po zhlédnutí meteorologických předpovědí jsme se ale rozhodli jinak. Tropická vedra mají polevit, občas má i zapršet. Riziko vzniku lesních požárů už nebude tak vysoké,“ míní Marek Netolička, ředitel společnosti Městské lesy a zeleň.

Stačí odhozená skleněná láhev

Ani vcelku příznivé předpovědi počasí však lesníky klidnými nenechávají, v lesních porostech totiž panuje extrémní sucho. Oheň tak může vzniknout kdykoliv. „Neobáváme se ani tak samovznícení, jako spíše nedbalosti návštěvníků, kteří si navzdory zákazu rozdělají oheň, nebo odhodí nedopalek cigarety v blízkosti lesa,“ obává se Netolička. Jeho obavy sdílí také ředitel Lesů a statků Tomáše Bati v Loučce Miroslav Hovořák.

„Je to obrovské nebezpečí a přitom to nemusí být ani ledabyle odhozený vajgl. Stačí pohozená flaška, ze které udělá sluníčko čočku a může pak začít v lese hořet,“ upozornil ředitel. Po lesích tak pro jistotu chodí požární hlídky. Tři lesníci si o pracovních dnech v meziříčských obecních lesích hlídají své revíry, o víkendech pak jeden z nich provádí kontrolu celé výměry, která činí sedm set čtyřicet hektarů.

„Revír je třeba několikrát objet, pozorně se rozhlédnout po okolí, zda se z lesa nešíří kouř, a odstranit spadlé větve a jiné překážky z přístupových cest, po kterých by k ohni přijížděli hasiči,“ vysvětlil lesník Petr Čtvrtníček.

Za to, že v meziříčských městských lesích už řadu let nehořelo, může podle jeho slov jak prevence, tak ukázněnost převážné většiny návštěvníků. Žádná mimořádná opatření kromě pravidelných kontrol zatím nechystají ani v Baťových lesích. „Modlím se ale, aby už konečně pořádně zapršelo,“ dodal Miroslav Hovořák.