„Zatímco dřív jsme byli zvyklí, že nám ročně spadlo i tisíc milimetrů srážek, před třemi lety to byla sotva polovina,“ řekl Jaromír Válek z lesní správy v Rožnově pod Radhoštěm.

„Navíc ubylo sněhu. Ten nejvíc pomáhal v jarním období,“ podotkl.

Stromy, které nemají vláhu, ztrácejí vitalitu. Škůdcům, jako je václavka nebo již zmiňovaný kůrovec, se pak sami neubrání. Letos se kůrovci začali rojit až o tři týdny dříve.

„Při nižších teplotách trvá vývoj kůrovců zhruba šest týdnů, když se ale teplota zvýší byť jen o jeden stupeň, je schopný se vyvinout za tři týdny. Generací škůdce je tím pádem více a více, a tak stihnout napadnout také víc stromů,“ vysvětlil Jiří Groda, vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody společnosti Lesy ČR.

Přestože se lesníci snaží proti škodlivému hmyzu bojovat instalací lapáků, lapačů či insekticidních sítí, množství vytěženého kůrovcem napadeného dřeva na Rožnovsku rok od roku stoupá. Zatímco v roce 2008 se jednalo o tisíc kubíků, loni o sto šest tisíc kubíků.

ROŽNOVSKÁ RADNICE: JDE O VÁŽNÝ PROBLÉM

Závažnost problému si uvědomuje také rožnovská radnice.

„Co se týče městských lesů, jsme dnes v předpokládané nahodilé těžbě už na úrovni celého plánu roku. To znamená, že neděláme jinou těžbu než jen tu, která se týká vyschlého a napadeného dříví, “ uvedl starosta Rožnova Radim Holiš.

S chřadnoucími lesy podle starosty lze očekávat problém s nedostatkem vody.

„Dnes jsme na všech tocích pod deseti procenty normálního stavu. Zdroje vody se ztrácejí. Pokud lesy zmizí, bude jí ještě míň,“ vyjádřil obavu Holiš.

Radnice se proto rozhodla, že svolá schůzku, na které bude s představiteli Lesů ČR a Chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) Beskydy řešit, jak lesy zachovat.

„Chceme probrat především to, které odolnější dřeviny zde vysadíme, tak, abychom les dokázali obnovit a zajistili zadržování vody v krajině,“ podotkl Holiš.

Doplnil, že půjde o kombinaci listnatých a jehličnatých stromů. Do budoucna se tak dá očekávat, že se lesy druhově promění.