VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesníci na Rožnovsku hlásí kůrovcovou kalamitu

Valašsko - Lesy na Valašsku sužuje kůrovec. O kalamitě mluví lesníci na Rožnovsku, napadené stromy museli letos likvidovat také ve Valašském Meziříčí. Za invazí dřevokazného hmyzu stojí především dlouhotrvající sucho.

5.8.2016
SDÍLEJ:

Kůrovec. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martina Vrtělová

Lesy na Rožnovsku patří k nejvíce zasaženým. „Jsme opravdu v kůrovcové kalamitě, která se už prakticky nedá běžnými prostředky zvládnout," potvrdil jednatel společnosti Městské lesy Rožnov Rostislav Polášek.

Jediným obranným prostředkem, který mají lesníci k dispozici, je vyhledávání souší a jejich včasná likvidace. Stejně tak okamžité odstraňování napadených stromů. A ani to už podle Poláška zcela nestačí.

Situace však podle něj ještě není úplně kritická. „Je to kalamitní stav, vznikají i nějaké holiny, ale zatím se nedá říct, že bychom přicházeli o hektary lesa," ujistil jednatel.

Objem škod se podle něj prozatím jen těžko vyčísluje. Kalamita se však projevuje například ve skladbě práce lesníků. „V letošním roce už jsme na osmdesáti procentech nahodilých těžeb. Jde o neplánované těžby, které musíme dělat ze zákona," řekl Polášek.

Sem právě spadá likvidace dřeva napadeného kůrovcem, ale také odstraňování následků větrných či v zimě sněhových kalamit.

Uvedený podíl nahodilých těžeb je podle Poláška velmi významný. „Úmyslné těžby jsou od loňského května zcela zastavené," doplnil.

Za současnou kůrovcovou kalamitou se skrývá hned několik příčin. Je to zejména dlouhodobé sucho a teplé počasí, ale nyní například také výskyt dřevokazné houby václavky.

„To jsou vlivy, které oslabují stromy. Vloni byl navíc semenný rok a letos se chystá zřejmě znovu. Stromy jsou založené na šišku, budou tedy plodit. I to smrky oslabuje a vysiluje," popsal Rostislav Polášek.

U smrku je pak nevýhodou také jeho povrchový kořenový systém, kvůli němuž nedokáže strom získávat vodu hlouběji ze země jako například buk či borovice.

HOSTÝNSKÉ VRCHY ZATÍM ZVLÁDAJÍ

Ke kůrovcem silně postiženým oblastem se počítají také Hostýnské vrchy. V nich leží také valašská vesnice Hošťálková, kde se však zatím daří kalamitu zvládat. „Na hošťálkovském, ratibořském a kateřinském katastru máme necelých čtyři sta devadesát hektarů lesa," vypočítal starosta Hošťálkové Petr Laštovica.

Na loňský rok nevzpomíná v dobrém. Kvůli velkému suchu bylo kůrovce hodně. A podobně jako na Rožnovsku se projevil také semenný rok, který smrky ještě více oslabil a nebyly schopné se kůrovci ubránit.

Letos však v Hošťálkové o kalamitě prozatím nemluví. Podle starosty přece jen přibylo vláhy a zvedla se vlhkost. Tedy ne že by se kůrovec vůbec neobjevil. „Zatím ale jen lokálně. Myslím, že když napadené stromy včas vyřežeme, bude to v pořádku. Jen nesmí přijít velké sucho na podzim," řekl Laštovica.

Výhodou podle něj také bylo, že se podařilo zvládnout loňskou kalamitu. „Vše, co bylo vloni chycené, se nám podařilo už na podzim a přes zimu vyrubat a prodat. Proto se kůrovec letos na jaro tolik nerozšířil," pochvaloval si Petr Laštovica.

V MEZIŘÍČÍ BOJOVALI S KŮROVCEM V ČERVNU

Důsledky velmi suchého počasí z loňského roku se projevily letos také ve Valašském Meziříčí. I tady kůrovec napadl zdravé jehličnaté stromy trpící nedostatkem vláhy. „Jeho šíření na další stromy lze zabránit jedině včasnými opatřeními, tedy pečlivým monitorováním výskytu a především okamžitým pokácením napadených stromů," uvedl Vladimír Jurečka ze společnosti Městské lesy Valašské Meziříčí.

Pracovníci společnosti už v červnu odstranili rozsáhlé následky náletů kůrovce například u parkoviště v blízkosti nemocnice či v parku domova pro seniory.

Autor: Michal Burda

5.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Staršího muže v Novém Hrozenkově usmrtila dodávka

Betlémské světlo dorazilo na Valašsko. Vsetínští skauti ho vlakem přivezli v neděli 17. prosince 2017 ráno do Vsetína.
11

Betlémské světlo dorazilo vlakem na Valašsko

Válka o Jednotu nabírá na síle

Tradiční síť prodejen spotřebního družstva Jednota je v ohrožení. Na Valašsku se rozpoutal boj o budoucího vlastníka.

První album Darrocku je na světě

Své první album s názvem Jiní tě nedostanou pokřtila v sobotu 16. prosince večer v malém sále Domu kultury ve Vsetíně valašská rocková kapela Darrock.

Živý betlém obdivují v Rožnově už téměř čtvrt století

Ti, kteří se točí kolem příprav a zdárného průběhu živého betlému v rožnovském skanzenu říkají, že už je to rutina. Dělají to skoro čtvrt století. Já už vím, že ukočírovat padesátku účinkujících, všechno perfektně technicky připravit, nachystat rekvizity a na nic nezapomenout, dá fušku.  

Elektromobil vyzkoušeli, zatím ho kupovat nebudou

Jako příjemné svezení označil starosta Vsetína Jiří Růžička zkušenosti s elektromobilem, který dostala radnice zapůjčený k týdennímu testování. Za tu dobu najezdil starosta Růžička s autem BMW přes dvě stě kilometrů po Vsetíně a okolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT