Lidem se nová veřejná plocha vesnice líbí. „Je to moc pěkné. Něco takového v dědině chybělo. Věřím, že se náves stane příjemným místem pro setkávání," svěřila se Blažena Blažková ze Vsetína, která jezdí do Leskovce k příbuzným.

První kritika míří na nepořádníky

Leskovjané si ale už nyní stěžují na některé své sousedy. „Je vidět, že někteří lidé si ničeho neváží. Už jsou tu rozházené plastové lahve, papíry, obaly od sladkostí a podobně. Je to škoda," pokrčil rameny místní Josef Hromada.

Náves a současně i klidová zóna vznikla na prostranství okolo radnice. „Poopravovali jsme tady a vybudovali cesty a chodníky. Nechybí ani parková úprava prostranství," pochlubila se novou návsí starostka Leskovce Jana Šťastná.

Dominantou plochy je zděný hranol se zdrojem pitné vody. Na jeho vrchol nechala radnice umístit znak vesnice.

Nové prostranství před radnicí zdobí ale také altánek. „Využijeme jej pro různé účely. Například v období Vánoc pro umístění betlému. Vysadili jsme tady také jehličnan, který v budoucnu poslouží jako vánoční strom," dodala starostka Leskovce.

Náves v blízkosti obecního úřadu, dětského hřiště a restaurace navazuje na cestu vedoucí k vlakové zastávce. „Něco takového nám ve vesnici chybělo. Jsem ráda, že se podařilo stav změnit," netajila uspokojení Jana Šťastná.

Do výstavby nové návsi se v Leskovci nemohli pustit bez finanční pomoci.

„Tu jsme získali z regionálního operačního programu," poznamenala starostka Jana Šťastná.

Z dotace Regionálního operačního programu tak v Leskovci zaplatí necelé čtyři miliony korun. Radnice pak předpokládá, že z vlastních zdrojů zaplatí asi 715 tisíc korun.