Odborníci přitom o obezitě hovoří jako o epidemii nového tisíciletí a varují, že nadbytečná kila mohou odstartovat závažné zdravotní problémy. „Hmotnost lidí se zvyšuje především díky nerovnováze mezi přijímanou energií a tělem vydávanou energií,“ řekla lékařka Martina Kapitánová, která pomáhá hubnout desítkám lidí v Nemocnici Valašské Meziříčí na Vsetínsku.
V nemocnici funguje ambulance pro poruchy výživy již několik let. Jejími klienty jsou z 90 procent ženy, mužů přichází jen velmi málo. Většině pacientů je okolo 35 let, lékaři však zaznamenali také například sedmiletou holčičku s 68 kilogramy.
„Nevyužitá energie se v těle ukládá v tukových buňkách, a pokud tato nerovnováha přetrvává delší dobu, člověk začne tloustnout. Nerovnováha v příjmu a výdeji energie může být způsobena přejídáním, konzumováním přemíry tuků, nedostatkem pohybu a určitou roli také hrají genetické vlohy a rodinné návyky,“ uvedla Kapitánová.
S přibývajícími kilogramy se zvyšuje i zdravotní zátěž pro celý organizmus, a tím i náchylnost k řadě onemocnění. S obezitou souvisí například cukrovka druhého typu, vysoký krevní tlak, ateroskleróza a s ní spojený výskyt infarktu myokardu a cévní mozkové příhody, bolesti zad, problémy s klouby, neplodnost či některé typy nádorů. Kromě toho je obezita častou příčinou depresivních stavů.
Hlavní omyl, jehož se dopouští skoro každý, kdo se snaží hubnout, je drastické omezení jídla. Metabolismus se ale naopak zpomalí, tělo paradoxně z každé porce využije co nejvíc a snaží se všechno uložit do tuků. K redukci váhy stačí podle lékařů jíst pravidelně pět až šestkrát denně menší porce a metabolismus se znovu nastartuje.
Kromě úpravy jídelníčku je základem správný pohyb. Podle odborníků ideální k rozhýbání těla i pro lidi, kteří mají velkou nadváhu, je rychlá procházka. Doporučují také kolo, rotoped, plavání a cvičení v bazénu.