Ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendech a ve svátcích pak od 9 do 19 hodin. Pro školy i veřejnost jsou každou celou hodinu připraveny pravidelné komentované prohlídky.

Pojízdné muzeum československých legií se nejprve představí v Rožnově pod Radhoštěm. „A to od 17. do 22. září. Poté se přesuneme do Vsetína, kde se zájemcům vlak představí ve dnech 24. až 29. září,“ poznamenal Miroslav Maňas, jeden z organizátorů a průvodců expozicí.

Podle něj je návštěvníkům k dispozici rovněž databáze příslušníků československých legií.

„Tu mohou využít nejen k získání informací, například také o svých předcích, ale případně ji také sami obohatit o fotografie či deníky legionářů. Posádka v Plukovní prodejně totiž dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Každý návštěvník Legiovlaku tak může na místě zjistit, jestli měl mezi svými předky legionáře,“ dodal Miroslav Maňas.

Celkem čtrnáct historických železničních vozů nabídne, díky tematickým expozicím i průvodcům v dobových stejnokrojích, pohled na život československých dobrovolníků na Sibiři v letech 1918 až 1920. Na to, jak bydleli, pracovali i bojovali.

„Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu,“ pověděl Valašskému deníku Miroslav Maňas.

Běžný příbytek vojáků v Legiovlaku představuje takzvaná těpluška pro až tři desítky mužů. Ta ostře kontrastuje luxusnímu salonnímu vozu pro důstojníky a generály. Ti, kdo dobový ešalon navštíví, si ale mohou prohlédnout také další vagony. Například vůz polní pošty, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, nebo takzvaný létající sanitní vagon, vozy s kovářskými či krejčovskými dílnami a další. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vagon, který je vyzbrojený dělem a kulomety, nebo štábní vagon pro plánování operací či plošinové vozy s materiálem.

Ten, kdo ani jednu ze zastávek Legiovlaku na Vsetínsku nestihne, dostane možnost navštívit velmi zajímavou expozici ve Vizovicích. Tam se ešalon zastaví ve dnech 1. až 6. října letošního roku.

ZASTÁVKY LEGIOVLAKU V KRAJI:

Rožnov pod Radhoštěm – 17. až 22. září 2019

Vsetín – 24. až 29. září 2019

Vizovice – 1. až 6. října 2019

Otrokovice – 1. až 6. října 2019

AUTOR: Dušan Póč