Čestnou stráž (na snímku vlevo nahoře) tvořili příslušníci zařízení naší armády v Hostašovicích na Novojičínsku a Krajského vojenského velitelství ve Zlíně. „Odkaz bitvy u Zborova pro naše pokolení spočívá v tom, aby se vlastenectví, odvaha a statečnost staly normálním lidským krédem každého z nás,“ řekl meziříčský historik a radní Ladislav Baletka. Leopold Pospíšil byl absolventem meziříčského gymnázia.V ruském zajetí působil jako písař u Červeného kříže.

V řadách 1. pluku a 2. roty našich legionářů se na straně ruské armády zapojil do protirakouské ofenzíiy. Padl 2. července 1917 u západoukrajinského Zborova.

Bylo mu tehdy třiadvacet let. Poté, co na náměstí dozněly tóny husitského chorálu a státní hymny, pokračoval pietní akt v sousední obci Velká Lhota (snímky vpravo). Veřejnost tam uctila památku dvou Pospíšilových druhů ve zbrani Jana Melichaříka a Josefa Šimčíka. Oba rodáci z této obce byli za boj v legiích popraveni na nádvoří dělostřeleckých kasáren v Jekatěrinoslavi. O pomník pečují jejich potomci, kteří se pietního aktu také zúčastnili.