Světový rekord musí potvrdit agentura v Anglii, o tom, že připsání nebude nic bránit je Bursas Charalambos přesvědčený.

„To nedělá nikdo. Určitě ne v mém věku sedmašedesáti let. Český rekord je to automaticky, na potvrzení světového si musíme počkat dva až tři měsíce,“ líčil bezprostředně po překonání nejlepšího výkonu v disciplíně „ustálený míč na hlavě“ žonglér z Branek u Valašského Meziříčí.

Na úctyhodný čin trénoval tvrdě od února.

„Bez toho to nejde. Sedy, lehy, dřepy, tělo musíš vybičovat. Oznámíš dopředu pokus o překonání rekordu a trénink musíš tři měsíce vydržet,“ vysvětluje balonový mág a v ruce drží míč vyrobený na zakázku.

„Je to speciální míč od firmy Gala z Prostějova. Je potažený zvláštní kůží. Střídal jsem ho při pokusu s menším, se kterým je to těžší,“ přiznává sedmašedesátiletý borec.

Tkadleny z Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí restaurují dva vzácné historické gobelíny se slavnými vojevůdci starověku, pocházející ze soukromých sbírek. Starší utkali okolo roku 1560 v proslulé dílně v nyní belgickém městě Oudenaarde.
Manufaktura zachraňuje gobelíny se starověkými vojevůdci Scipiem a Alexandrem

Strašlivá zátěž na krk

Nejtěžší je při balancování zátěž na krk.

„Skoro dvě a půl hodiny, to je masakr. Hlava je pořád v záklonu, nedokrvuje se a hrozí kolaps. Bez tréninku by to bylo zralé na krunýř,“ upozorňuje žonglér.

Po uplynutí tříhodinového limitu byl vyčerpaný, ale hrdý.

„V únoru jsem rekord oznámil a chtěl jsem ho po překonání věnovat svým vnučkám. Ale to jsem ještě nevěděl, jaká tragédie stihne mladého výborného fotbalistu, kterého jsem měl rád pro jeho skvělý styl a poctivý přístup. Proto tento rekord věnuju nedávno tragicky zesnulému Josefu Šuralovi,“ řekl Charalambos dojatě.

Na výkon v hale v Janové dohlížel bedlivě po celou dobu s rukama na stopkách rozhodčí Lukáš Král. Ten také oznámil překonání rekordu z května loňského roku skoro půl hodiny před vypršení lhůty.

„Ještě máme pětadvacet minut k dobru a už výkon překonal o minutu,“ hlásil. Po pečlivém zápisu zašle výsledek do agentury Dobrý den v Pelhřimově a ta pak vydá certifikát.

Plná radosti a hrdosti byla po skončení i snacha a zároveň manažerka rekordmana z Branek Kristýna Králová.

„Věřila jsem tomu a vždycky věřím. Co bude dál? Je to už asi podesáté, kdy Bursas ohlásil, že je to poslední rekord. Letos už žádnou velkou akci neplánujeme, ale určitě pojedeme na exhibice. Ta nejbližší je v červnu v Ostravě,“ přiblížila Kristýna Králová.