Jan Akkerman se narodil o Vánocích 1946, deset let nato dostal vlastní kytaru a ve třinácti už studoval na hudebním lyceu v Amsterdamu. Hrál samozřejmě vážnou hudbu, ale ještě víc ho zajímala rychle se rozvíjející rocková scéna. Svou první kapelu Johnny And His Cellar Rockers (později změnila název na The Hunters) založil roku 1963 s kamarádem Pierrem van der Lindenem, s nímž později pokračoval ve známějších skupinách Brainbox a Focus. Ale už jako The Hunters měli v Nizozemsku singlový hit. To bylo v roce 1966 a Akkerman začal být známý jako kytarový virtuos.

Následovala skupina Brainbox, která vydala několik úspěšných singlů a roku 1969 také album v duchu progresivního blues. Akkerman ovšem Brainbox brzy opustil a přidal se k triu zpěváka a klávesisty Thijse van Leera. Změnili si název na Focus a jejich směsice art rocku, blues, jazzu a klasické hudby rychle přitáhla pozornost mezinárodního publika.

V období 1969-1976, kdy Akkerman hrál s Focusem, se skupina stala nejúspěšnějším tělesem v historii holandského rocku. Mezi nejdůležitější alba patří Focus Plays Focus (v některých zemích vydána pod názvem In And Out Of Focus, 1970). Druhé album Moving Waves v roce 1971 dosáhlo druhého místa v britské albové hitparádě a přineslo i velký singlový hit Hocus Pocus (deváté místo v americkém žebříčku Billboardu). Píseň později převzali třeba Iron Maiden, Marillion nebo Helloween.

I další album Focus 3 (1972) bylo mezinárodně úspěšné, včetně hitového singlu Sylvia. Akkerman souběžně sklízel velké uznání jako mimořádný instrumentalista: časopis Melody Maker ho vyhlásil za „nejlepšího kytaristu na světě“, před Erikem Claptonem a Jimmym Pagem. Následovala další ambiciózní alba Focusu, Hamburger Concerto (1974) a Mother Focus (1975), zároveň však Jan Akkerman natáčel i sólové desky: Talent for Sale, Profile či Tabernakel, na nichž se mimo jiné věnoval středověké hudbě pro loutnu i vlastním skladbám v podobném duchu.

Po odchodu od Focusu vydával Jan Akkerman sólová alba skoro každý rok. Byly na nich nahrávky bluesové, jazzrockové, klasické, nevyhýbal se ani elektronice. Pokud počítáme i koncertní alba, Akkerman publikoval třicet sólových desek a spolupracoval s řadou renomovaných hudebníků jako Alan Price, Jack Bruce nebo Ice T.

V poslední době v tempu poněkud polevil, a tak poslední album Close Beauty vyšlo po delší pauze.

„Svolal jsem kapelu a začali jsme pracovat na několika skladbách,“ rekapituloval Akkerman vznik desky. „Atmosféra ve studiu byla skvělá a nakonec jsme tam natočili všechny skladby. Když budete album poslouchat, asi poznáte, že většina písniček byla nahrána živě. Jsem na to album hrdý.“

Jaroslav Riedel