„Dobrý den, je za pět minut dvanáct. Nejen reálně, ale i obrazně. Jsme v Beskydech, kousek od Pusteven a stojíme na místě, kterých není mnoho. Jsme na podmočené louce, na místě, kde příroda za pomoci pivovaru Radegast a ČSOP Salamandr vytvoří Radegastovu tůň. A to vše za jeho bedlivého dohledu, protože socha Radegasta je kousek za touto horou.“
Je za pět minut dvanáct
Tato slova zahájila ve čtvrtek pět minut před polednem počin, který přímo z lůna přírody přímým přenosem světu ukázal, jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpátky do krajiny.
Pivovar Radegast je v boji o vodu aktivní dlouhodobě.
„Nošovický pivovar dokázal za posledních dvanáct let snížit spotřebu vody nutnou k výrobě piva přibližně o čtyřicet procent. V posledních letech nám stačí na uvaření jednoho půllitru piva jen něco málo přes jeden a čtvrt litru vody. To nás řadí k naprosté světové špičce,“ řekl na úvod manažer značky Radegast Josef Jalůvka.
Návrat vody do přírody
„Snížit spotřebu vody je jedna věc, stejně důležité je i vodu efektivně zadržovat a vracet tam, kam patří – do krajiny. Proto podporujeme i ostatní, kteří se těmto aktivitám věnují,“ dodal Jalůvka.
Pivovar za posledních šest let rozdělil téměř tři miliony korun na projekty, které se týkaly zadržování vody v krajině, šetrného zacházení s vodními zdroji, hospodaření s dešťovou vodou nebo záchrany cenných podmáčených lokalit.
Mezi takové oblasti patří louka Pod Juráškou, mokřad Hutě ve Starých Hamrech nebo mokřad na Plucnarce v údolí Čeladenky, o které se dlouhodobě starají odborníci z ČSOP Salamandr za podpory Pivovaru Radegast.
Radegastovy tůně
Lepšímu zadržování vody v krajině teď pomůže i nová tůně, která vznikla kousek od cesty na Pustevny. Spolu s už dříve vybudovanou tůní vytvoří místo pojmenované Radegastovy tůně.
Podmáčená louka Pod Juráškou je lokalita, kterých v Beskydech moc není. Až do konce června tady kvetou orchideje a mečíky. V tůních žijí čolci nebo velké larvy vážek.
„Naše krajina trpí střídáním období sucha a přívalových dešťů. Bojovat proti tomu můžeme tím, že zvládneme zadržet v krajině co nejvíce vody. V tom nám pomůžou mokřady, které jsou důležitým prvkem zdravé krajiny,“ vysvětlil Vojtěch Bajer, předseda organizace ČSOP Salamandr, která se o beskydské mokřady a louky stará.
Bez vody nebude pivo
Radegast během léta představí na svém Facebooku a v dalších médiích, jak sám bojuje o vodu nebo které projekty podporuje. Také ukáže jednoduché výzvy a tipy, jak mohou lidé sami šetřit nebo zadržovat vodu doma, na zahradě nebo ve svém okolí.
„Každá kapka má smysl a v Radegastu věříme, že do boje o vodu se může zapojit každý z nás. Voda tu totiž musí zůstat, protože bez ní by nebylo ani pivo,“ uzavřel Josef Jalůvka.
Přírodní památka Pod Juráškou:
Chráněná mokřadní louka o rozloze 1 ha. Kromě běžných mokřadních rostlin zde rostou i vzácnější orchideje prstnatec plamatý sedmihradský, prstnatec májový a kruštík bahenní.
Boj o vodu Pivovaru Radegast:
- Pivovar Radegast investoval za posledních 12 let desítky milionů korun do vodohospodářských projektů a během tohoto období snížil spotřebu vody potřebnou na výrobu piva o 38 %. V posledních třech letech spotřebovává průměrně 2,54 hl vody na výrobu 1 hl piva. Zařadil se tak mezi pivovary, které patří v šetření s vodou k nejlepším na světě.
- Unikátní systém rybníčků vybudovaný v okolí nošovického pivovaru čistí přírodním způsobem dešťovou vodu odcházející z pivovaru. Každý rok se tak v průměru vyčistí asi 20 velkých 50metrových bazénů.
- Ekologické pisoáry nainstalované v Radegastovnách (síť restaurací – pozn. red.) zase šetří vodu v hospodách. Měsíčně může jít o úsporu až 250 000 litrů pitné vody.