O tom, která z jedenácti soch je nejpovedenější, se vedly spory. Proto pořadatelé připravili pro návštěvníky schránku, kde každý mohl vhodit jméno svého favorita. Kromě uměleckého zážitku si všichni mohli pochutnat na teplém punči, trdelníku, mandlích v cukru a dalších voňavých dobrotách.

Přijeli umělci
z Čech i Polska

Tesat do ledu přijeli sochaři z nedalekého Rožnova pod Radhoštěm, vzdálenějšího Uherského Hradiště, ale i z Popovic u Prahy nebo z Polska. Někteří přitom nebyli na Pustevnách poprvé. „Jezdím tady už mnoho let. Předtím jsem vytvářel sochy ze sněhu, ale s ledem se pracuje mnohem lépe a v teplém počasí vydrží více než sníh," prozradil sochař Jan Komárek z Radimovic u Prahy.

Fakt, že letos zima ještě mnoho sněhu a mrazu nenadělila, pořadatele ani sochaře příliš netrápil. Se sochami pracovali ve velkém uzavřeném stanu, kam na ně sluneční paprsky nedohlédly. „Díky velkokapacitnímu stanu a výrobě ledu v mrazírnách nás slunce ani teplejší počasí netrápí. Nejsme závislí na počasí," zdůraznili pořadatelé Miroslav a Dagmar Hrabalovi z Art centra Dagi v Rožnově pod Radhoštěm.

Sochaři pracovali s ledovými bloky a sněhovými válci od rána, parkoviště na Pustevnách se však začínalo plnit až po desáté hodině. Ti, kteří si přivstali, měli výhodu. Velkokapacitní stan se totiž plnil z rána jen pomalu. O hodinu později se však již stály do ledového království fronty. Obdivovat krásu přijeli především rodiče s dětmi.

Nejvíce návštěvníků dorazilo tradičně ze Zlínského kraje, davem však byla občas slyšet také polština a slovenština. Z Rožnova pod Radhoštěm přijela také čtyřicetiletá Marie Bukajová se svou dcerou. „Nejezdíme pravidelně, ale nejsem tu poprvé. Vylákalo nás příznivé počasí. Sochy jsou krásné všechny, nejvíce se mi ale líbí ledový trůn," konstatovala nakonec.

Kromě jedenácti soch byl pro všechny příchozí připravený také doprovodný program. Z reproduktorů na pódiu hrála hudba. Krátce po jedenácté pak zahájil své vystoupení divadelník Víťa Marčík, který přijel pro děti zahrát pohádku o Bajajovi až z Českých Budějovic. „Pořadatelé jsou naši známí. Přijeli jsme s manželkou v noci, abychom se programu mohli také zúčastnit," prozradil herec loutkového divadla Vítězslav Marčík.

Sochařinu si vyzkouší i děti

Nepříznivou sněhovou situaci neřeší pořadatelé prvně. Podobné klimatické podmínky panovaly také v letech 2006 a 2007. Letos se jim podařilo předejít tání soch velkokapacitním stanem. Předpověď na příští dny by se již měla lepšit, proto by chtěli na příští týden sehnat také alespoň trochu sněhu, z něhož by mohly tvořit ledové sochy děti.

Kromě zajímavé podívané měli stánkaři pro návštěvníky Pusteven přichystané něco na zahřátí, ale i něco na zub. Počasí všem přálo, proto nikoho z prodávajících zima moc netrápila. „Mohlo by akorát méně foukat. Vítr je dost silný," postěžovala si mladá prodavačka Marie Kratinová.

Sluníčko sice svítlo, přesto byl největší zájem o teplý punč, svařák nebo čaj pro děti. Mnozí z návštěvníků neodolali ani vůni skořice z teplých trdelníků a praženým mandlím. Na své si přišli také milovníci ručně vyráběného zboží.

Autor: Michaela Horáková

Související OBRAZEM: Sněhové království na Pustevnách začíná