Jak uvedla mluvčí města Eva Stejskalová, radnice tím chce ušetřit. Jen v loňském roce doplatila na provoz lázní 5,3 milionu korun. Instalace kogenerační jednotky by podle odhadů radnice mohla ušetřit ročně minimálně 450 000 korun.

Kogenerační jednotka je zařízení pro kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie ze zemního plynu. „Její hlavní předností je vysoká účinnost výroby energie a velká úspora paliva proti výrobě oddělené.

To má vliv na ekologii a také ekonomiku provozu,“ uvedl ředitel vsetínských městských lázní Karel Škrabánek. Díky jejímu využití lázně odeberou od dodavatelů zhruba o pětinu méně elektřiny a o čtvrtinu ménětepla.

Náklady na pořízení a připojení jednotky budou činit přibližně čtyři miliony korun, přičemž radnice získala dotaci 900 000 korun od České energetické agentury.

Návratnost investice tak při odhadovaném růstu cen energií činí asi šest let. Pokud se provoz osvědčí, je podle místostarosty Lubomíra Gajdůška město připraveno instalovat v lázních další takováto zařízení.