Na prosincovém jednání rožnovského zastupitelstva ji oživil zastupitel Václav Mikušek. Podle něj by bylo dobré, aby se záměr zařadil do strategického plánu rozvoje města. Místostarosta Jan Kučera přislíbil, že radnice vezme návrh v potaz.

Nápad se zrodil už na začátku 90. let

Myšlenka dopravit turisty do horní části Valašské dědiny vznikla podle Václava Mikuška před šestadvaceti lety, kdy s Valašským muzeem v přírodě jednal Čechoangličan John Krčma. „V lokalitě Klůzov, nacházející se v blízkosti Karlova kopce, chtěl postavit takzvaný Touristskanzen. Jednalo se o jakousi další Valašskou dědinu, která by sloužila k ubytování návštěvníků muzea, jejichž pobyt by byl spojený s poznáváním tradičních činností v původním prostředí,“ zavzpomínal bývalý starosta.

Krčma tehdy podle něj navrhoval, aby k dopravě turistů sloužila úzkokolejná železnice, která by vedla z parkoviště úbočím nad Mlýnskou dolinou až na Klůzov. „Studie, které zpracoval, byly sice zajímavé, ale především finančně náročné. Asi po třech letech se od tohoto záměru upustilo, ale myšlenka zlepšení přístupnosti nezanikla,“ uvedl Mikušek.

Výšlap k rozhledně je fyzicky náročný

O lanovce se začalo znovu neoficiálně jednat po dostavbě Jurkovičovy rozhledny. „K přístupu na rozhlednu byly sice obnovené lázeňské chodníky, ale je jasné, že výstup k rozhledně je fyzicky náročný a ne všichni se tam dostanou.

Podobně je to s přístupem na rozhlednu přes Valašské muzeum,“ domnívá se Mikušek, podle kterého by tak bylo ideálním řešením vybudování lanovky.

Ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš potvrdil, že téma lanovky se již v minulosti probíralo a stále je jakýmsi způsobem živé. „Stavíme se k tomu tak, že lanovka je něco, co by nejen muzeu, ale celému regionu prospělo,“ uvedl Ondruš.

Podle něj by ovšem přímo do muzea zasahovat nesměla, aby nenarušovala jeho specifické prostředí. „Lanovka by musela jít bokem a být samostatnou atrakcí, která by doplňovala a obohacovala atraktivitu míst, která tu už dnes jsou,“ vysvětlil ředitel.

Na lanovku pomýšlí také ve Vsetíně

Vedení radnice na otázku, zda je stavba lanovky v nejbližších letech reálná, zatím podle svých slov odpovědět nedokáže. „Město bude v letech 2019 a 2020 zpracovávat strategický plán rozvoje města na patnáct až dvacet let dopředu. Tam bude řada odborníků hodnotit, jakým směrem by se mělo vydat a posoudí klíčové záměry. Věřím, že tam se odpoví, zda by mohla lanovka vzniknout, či nikoli. Není to věc na rozhodnutí šmahem,“ vyjádřil se místostarosta Jan Kučera.

Kromě Rožnova pod Radhoštěm smýšlí o lanovce také Vsetín. Zde se o ní mluví jako o jedné ze tří variant, jak vyřešit dopravní obslužnost sídliště Sychrov. Lanovka by vedla z centra města do jeho horní části.