Někteří se tábora zúčastnili poprvé, jiné děti na něj jezdí pravidelně.

„Jsme tu počtvrté. Líbí se nám tu a rádi se sem vracíme,“ prozradili čtrnáctiletí bratři Ondřej a Vojtěch Kočárovi z Kroměříže.

Oba se každý rok nejvíc těší na kamarády a pozorování hvězd.

„Všechno, co tu děláme je zajímavé, letos se nám líbil i výlet do Olomouce (výlet do Pevnosti poznání, interaktivního muzea vědy Univerzity Palackého v Olomouci - pozn. redakce) nebo přednáška o robotech,“ dodali kluci.

O tábor je každoročně velký zájem, podle organizátorů spíš ale mezi chlapci. Dívky letos přijely dvě. Jednou z nich byla čtrnáctiletá Adéla Hurtíková z Hovězí.

„Jsem tu potřetí a je to tu super. Moc mě baví pozorovat hvězdy a nebe celkově,“ přiblížila mladá slečna. Že je deset dní mezi skoro samými kluky, jí nevadí.

„Kolektiv je tu vždycky dobrý. Myslím si, že kdyby tu bylo holek víc, už by to tak dobré nebylo,“ míní Adéla.

Valašskomeziříčská hvězdárna pořádá astronomický tábor od roku 1994. Za tu dobu se jej zúčastnily stovky dětí.

„Jedná se o vzdělávací tábor. Děti se během něj učí základům astronomie, ale nezapomínáme ani na klasické táborové aktivity,“ řekl za organizátory Radek Kraus. Program tábora je rozdělený do teoretické a praktické části.

„V té teoretické se děti učí na obloze rozeznávat jednotlivá souhvězdí či jasné hvězdy. Vysvětlujeme si, jak fungují jednotlivé typy hvězdných objektů, jak fungují galaxie a velké objekty ve vesmíru,“ uvedl Kraus.

V praktické části se táborníci věnují pozorování oblohy ve dne i v noci, fyzikálním experimentům, výletům, programování robotů, ale i odpočinku v podobě táborových her.

„Letos jsme tu měli také planetárium. Děti se mohly podívat, jak se promítá umělá obloha,“ podotkl Radek Kraus.

Deset dní strávených ve hvězdárně daly dětem spoustu vědomostí. Mimo jiné jsou po jeho absolvování schopné si například nastavit dalekohled podle souřadnic.

Organizátoři věří, že tábor alespoň v některých účastnících vzbudí zájem o přírodní vědy.

„Našim cílem je děti namotivovat k těmto oborům a jsme rádi, když se k nám pak některé znovu vrací,“ dodal Radek Kraus.