Úředníci prozatím sestavují volební obvody. „Kolik bude potřeba podpisů pod petice pro nezávislé kandidáty zjistíme do konce týdne. Informace nám zašle registrační úřad v Horní Lidči," prozradila pověřená zástupkyně obce a bývalá starostka Marie Vlčková.

Zastupitelů má být stejně jako po minulých volbách. Osm. Zda se na kandidátní listině objeví i jméno bývalé starostky, sama zatím neví. „Termín pro zaslání kandidátek je do konce října. Do té doby se ještě rozmyslím," prozradila Vlčková.

Opozičníci, kteří stojí za sesazením starostky a místostarosty, se k novým volbám a možnostem kandidovat nechtěli po telefonu vyjádřit.

Vesnice se bez svých správců ocitla počátkem května. Zastupitelé tehdy na jednání odvolali vedení obce. „Jedním z hlavních důvodů bylo, že neplnili úkoly, které jim byly na jednáních uloženy. A to ani přes opakované připomínky. Navíc si na ně někteří občané stěžovali, že nejsou v úřední době k zastižení," vysvětlil před časem iniciátor lačnovského „puče" zastupitel Rostislav Zvonek.

Od nového vedení si tenkrát sliboval především lepší přístup. „Větší zapojení do chodu vesnice, plnění povinností i častější setkávání s lidmi a zastupiteli," doplnil Zvonek.

Kdo nakonec vesnici povede, rozhodnou Lačnovjané v sobotu 5. ledna.

Na stejný den připadnou volby také ve Študlově, kde se v červenci snížil počet zastupitelů pod povolené minimum.

Nové samostatné volby zažijí také obyvatelé Poličné a Krhové. Obě vesnice získají k prvnímu lednu samostatnost na Valašském Meziříčí.