Té se nelíbilo posunutí termínu dokončení stavby, její financování ani fakt, že kvůli zajištění výhledu z věže musí být pokácena takřka stovka zdravých stromů.

Většina výčitek přitom na posledním zasedání rožnovských zastupitelů směřovala na hlavu místostarosty Rožnova Aloise Vychodila (ODS).

Původní lhůta dokončení rozhledny na Karlově kopci v sousedství rožnovského skanzenu byla stanovená na poslední listopadový den.

Přesun termínu ukončení i platby

Radnice ale dodavateli umožnila posunout tento termín až do šestnáctého prosince. Důvodem byly nepříznivé povětrnostní podmínky komplikující stavební práce. Nejen to se však nelíbilo třeba Miroslavu Malcharovi (Věci veřejné). „Žádám proto předsedu kontrolního výboru, aby zvážil kontrolu celé akce,“ řekl na zastupitelstvu Malchar.

Problém měl také s přesunem platby za jednu z faktur za stavbu z loňského do letošního roku a chtěl znát, zda z toho pro město plyne nějaké penále. Místostarosta Alois Vychodil jej ubezpečil, že sankce nehrozí.

Další z věcí, kterou musel rožnovský místostarosta obhajovat, byla částka 68 700 korun, kterou z vlastní kapsy do stavby investoval. Od některých zastupitelů si vyslechl, že se tak pouze snaží postavit pomník vlastním zásluhám.

Dokončená Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm

Vychodil zaplatil za dodatečné klempířské práce, které doporučil architekt stavby. „Šlo o špici rozhledny a oplechování. Vzhledem k tomu, že toto doporučení architekta šlo mimo původní projekt, rozhodl jsem se zaplatit práci sám. Platba je s městem vyřešena darovací smlouvou,“ obhajoval své úmysly Vychodil.

Emotivní debata se rozhořela také kolem kácení stromů v okolí nové rozhledny. Opoziční zastupitelé se divili, proč se o jejich smýcení mluví až poté, co věž stojí. „Jsem šokovaná. Řeč na kácení přišla až tehdy, co vyšlo najevo, že z rozhledny není vidět,“ divila se Libuše Rousová (SNK ED).

Dokončená Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm

Výhrady měl také František Šulgan ze Strany zelených. „V původním požadavku stálo, že je potřeba vykácet pouze čtyři jedle a dva habry,“ připomněl Šulgan. Poukazoval také na to, že v současné době není vyřešen přístup k rozhledně přímo z areálu skanzenu, který s ní těsně sousedí.

Místostarosta Vychodil opozičním zastupitelům vysvětlil, že stavba rozhledny a kácení stromů jsou dva nezávislé projekty. Těžbu dostala na starost společnost Městské lesy Rožnov. Stromy bránící ve výhledu půjdou podle Vychodila k zemi během zimy. Nahradí je nová výsadba nižších dřevin a keřů.

Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci bude uvedena do provozu před začátkem letošní letní sezony. Náklady na její stavbu dosahují zhruba deseti milionů korun. Město Rožnov získalo na stavbu dotace z Evropské unie i soukromé nadace.

Dokončená Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm